Kalátea: Nejčastější choroby této oblíbené pokojové rostliny

Kalátea

Kalátea (Calathea) může být vrtošivá, a pokud jí nebudou poskytnuty správné podmínky, začnou problémy. Už když tuto rostlinu kupujete, zkontrolujte, zda jsou její listy zdravé, lesklé, nevysychají na koncích ani nevadnou. Pokud rostlině nemůžete poskytnout optimální podmínky, je slabá a náchylná. Škůdci na ni rychle zaútočí.

Nejběžnější onemocnění

Kalátea je obvykle odolná vůči chorobám, ale kvůli špatným podmínkám může rychle přijít o zdraví a krásu. Jakmile se její listy vlní a vadnou, je pravděpodobné, že rostlině je příliš chladno nebo sucho, nebo stojí například v průvanu. Blednutí listů se často stává z přílišného množství slunečního světla nebo nedostatku živin. Naopak příliš mnoho světla může způsobit výskyt spálených míst na listech. Mezi příznaky nedostatku vlhkosti patří vysychání a zhnědnutí okrajů listů.

Kalátea

Kalátea: Foto Pixabay

Plíseň šedá

Mezi nejčastější choroby, které mohou rostlinu napadnout, patří plíseň šedá. Nejprve si jí všimnete na okrajích nejmladších listů. Ty jsou zvlněné a objevují se na nich nahnědlé skvrny. Nadměrné zalévání a zbytková voda v substrátu podporují rozvoj plísňových chorob, včetně plesnivění kořenů. Jako prevence proti této chorobě tedy platí střídmá zálivka. Rostlina nesmí stát ve vodě nebo příliš podmáčené půdě. Použít můžete také fungicid vhodný pro rostliny.

Skvrnitost listů

Rezavé a žluté vodnaté skvrny na listech se označují skvrnitost listů. Vznikají tehdy, když vodu lijete přímo na listy nebo když na rostlinu svítí příliš ostré slunce. V takovém případě je tedy vhodné zalévat půdu rostliny a vybrat pro kaláteu méně slunečné místo.

Kalátea a nejčastější škůdci

Nejčastěji je kalátea napadena roztoči. Objeví se, když je vlhkost vzduchu příliš nízká. Příznaky roztočů jsou matné listy a jemná pavučina na jejich spodní straně. U malého počtu roztočů může stačit listy umýt vlažnou vodou s přídavkem několika kapek čisticího prostředku nebo nastříkat extrakty z česneku a cibule. Jako poslední možnost existuje chemický postřikový prostředek ze skupiny akaricidů, jako je například Floramite nebo Karate Zeon. Roztoči se vyskytují nejčastěji v topném období, kdy se snižuje vlhkost vzduchu. Proto stojí za to postarat se o zvýšení vlhkosti předem – systematicky kropit rostliny, umístit zvlhčovače a uspořádat rostliny do skupin, kde vytvoří vlhké mikroklima.

Kalátea: Náhledové foto Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!