Kalátea: návod na pěstování této pokojové rostliny
Kalátea (Calathea) nepatří mezi jednoduché rostliny k pěstování. Pochází z podrostu tropických lesů a každý list vypadá jako ručně malovaný. Právě díky originálním vzorům na listech, které jsou charakteristické pro daný druh a odrůdu, jsou tyto rostliny velice oblíbené. Navíc má kalátea zajímavou dovednost: dokáže skládat a rozkládat své listy. Každý večer listy složí, ráno pak je rozvine.
Umístění rostliny
Ve svém přirozeném prostředí roste kalátea ve stínu stromů tropických lesů, mimo přímé sluneční světlo. Má tedy ráda místa bez průvanu, v částečném stínu nebo jasná místa, ale s rozptýleným světlem. Kalátea potřebuje teplo a vlhký vzduch. Doma je nejlepší jí zajistit pokojovou teplotu 18-25 °C. Čím vyšší je teplota, tím vyšší by měla být vlhkost vzduchu. Ideálním místem pro pěstování je světlá a teplá koupelna nebo kuchyň. Zároveň byste měli vědět, že kalátea nemá ráda výpary z plynových spotřebičů.
Kalátea: Foto Pixabay
Vlhkost vzduchu
Právě vlhkost vzduchu je základem pro úspěšné pěstování. V létě vyžaduje kalátea dokonce každodenní vlhčení, v zimě pak nejméně dvakrát týdně. Neměla by být umístěna vedle horkého radiátoru, protože nevydrží suchý vzduch. Nádobu s kaláteou umístěte pokud možno na stojan naplněný vodou a oblázky (nebo keramzitem). Odpařující se voda pak zvýší okolní vlhkost.
Zálivka
Kalátea by měla mít neustále mírně vlhký substrát, který je lepší zalévat dvakrát týdně hojně než často a málo. Pro zalévání použijte dešťovou vodu nebo měkkou, převařenou a odstátou vodu. Mezi zaléváním by měl podklad mírně zaschnout. V okamžiku, kdy kalátea nemá dostatek vody, začnou její listy vadnout a vlnit se. V takovém případě ji okamžitě zalijte.
Hnojení
Během období růstu – od jara do podzimu, by měla být kalátea každé dva týdny doplňována hnojivem pro rostliny v květináčích s ozdobnými listy. Nejlepším řešením je tekuté hnojivo přidávané do vody. Můžete také použít dlouhodobě působící hnojivo
Přesazování a substrát
Ihned po koupi je nutné rostlinu okamžitě přesadit, protože se obvykle prodává v dočasném rašelinovém substrátu. Poté už kaláteu přesazujeme každý rok, pokud je nádoba zjevně příliš malá a rostlina přestane růst. Rostlinu přesazujeme obvykle na jaře do květináče o velikost většího. Ve spodní části květináče umístěte drenážní vrstvu. Půda by měla být propustná, mírně kyselá (pH = 5,0-5,5).
Calathea: Náhledové foto Pixabay
Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!