Kakost: Nejvíce všestranný druh

Kakost

Kakosty jsou jedny z nejvíce univerzálních druhů v rostlinné říši. Tyto rostliny se hodí do trvalkových záhonů, jelikož se skvěle doplňují s dalšími rostlinami. Pyšní se atraktivními kultivary s krásnými listy i květy.

Čapí nůsky

Někteří označují kakosty názvem čapí nůsky. Suché semeníky této rostliny mohou totiž připomínat hlavu čápa. Při pohledu na ně název zřejmě vznikl. Kakosty najdete podstatě na celém světě v mírných pásech. Rostou i ve volné přírodě, jako jednoleté i dvouleté rostliny. Mezi kakosty ve volné přírodě patří nejznámější kakost luční, dále také kakost bahenní nebo kakost maličký. Pro zahradnické účely byl prošlechtěn kakost krvavý.

Přímé slunce i polostín

Některým druhům kakostů vyhovuje spíše přímé slunce, jiné mají zase rádi polostín a svěží půdu. Kakosty jsou neuvěřitelně všestranné. Hodí se jak do podrostů pod jehličnany, listnáče, kde vlastně nahradí trávník i doplňují slunné záhony spolu s ostatními trvalkami. Kakosty vyniknou také krásně v záhonech prérijních štěrkových, kde vyniknou s květy i krásné listy. Kakosty jsou charakteristické také svou omamnou vůní. Ta je pro někoho, ale může být nepříjemná. Mezi kakosty se najdou i druhy silně prošlechtěné, které se liší jak barvou květů, tak kresbou květů, stínováním nebo žilkováním květů. Květy mohou dokonce připomínat umělecké dílo.

Množení

Kakosty většinou rozkvétají od května, někdy už od dubna. Naopak poslední květy se zavírají v září. Typické jsou studené tóny barev od bílé, modré přes fialovou a někdy až do měděné barvy. U kakostů jsou okrasné nejen květy, ale i listy. Právě díky nim se dají rozlišit jednotlivé druhy. V podzimních měsících se začnou barvit do červené a měděné barvy. Co se týká množení, lze množit generativně i vegetativně. Rostlinu si také můžete namnožit dělením výběžků nebo trsů ze stonkových řízků. Kakosty mohou dokonce sloužit jako náhrada trávníku.

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.