Kadeřavost broskvoní: zakročte nyní, je ten správný čas na další dávku postřiku

Kadeřavost

Kadeřavost broskvoní je nepříjemná choroba, které se těžko zbavujeme. V čase, kdy typicky zakroucené listy objevíte, už je na postřik obvykle pozdě. To pak musíte počkat, až začnou opadávat listy. Kadeřavost listů (Taphrina deformans) se kromě broskvoní může objevit také na nektarinkách, meruňkách či mandlovnících. Houba infikuje listy, plody, květy i výhonky. Typické je pro ni zvlnění listů. Existují způsoby, jak se proti onemocnění můžete chránit.

Postřik na kadeřavost broskvoní

Postřik se provádí dvakrát ročně: poprvé na jaře a podruhé na podzim. V případě jarního postřiku je třeba počkat do okamžiku, kdy se začínají nalévat pupeny. Houba začíná být aktivní při teplotách od 7 °C. Na podzim je dobré počkat do okamžiku, kdy ze stromu začínají opadávat listy – v tomto období se totiž houba usazuje na povrchu kůry, kde chce přečkat zimu. To je okamžik, kdy je houba nezranitelnější a rozhodně se vyplatí zakročit!

  • Listy z napadeného stromu (byť mohou vypadat zdravě) nepatří do kompostu! Spalte je nebo vyhoďte.
  • Obvykle se používají fungicidy na bází síry nebo mědi.
Kadeřavost broskví
Foto: Wikimedia

Příznaky choroby

Asi dva týdny poté, co vyraší listy, vyvinou se na nich žluté nebo načervenalé vyvýšené oblasti. Jak listy rostou, dochází k jejich deformaci a zvrásnění. Listy ve zvýšené míře opadávají, na zbylých se objeví bělavý prášek (spory houby připravené k šíření). Onemocnění na květech se projevuje jejich deformací (mohou také opadávat, aniž by došlo k vytvoření plodů). Pokud se onemocnění přenese i na plody, můžeme na nich vidět vyvýšené, šupinaté plochy.

  • Infikované listy nejsou schopny fotosyntézy. Strom se snaží nahradit spadané listy novými, které jsou ale nemocné. Energii na jejich vývoj bere strom z té energie, které měla být vyvinuta na tvorbu plodů.
  • Neléčený strom do tří let zahyne.

Kadeřavost a prevence

Jakmile na svých stromech vidíte známky kadeřavosti, na prevenci už je pozdě. Odřezávání poškozených větví a listů nekontroluje chorobu a může poškodit stromy. Mezi základní prvky prevence patří:

  • Správné místo výsadby: důležité je zvolit místo podle preferencí stromu a také se o něj dobře starat.
  • Odolné odrůdy: některé odrůdy stromů jsou odolné vůči onemocnění – mohou tolerovat infekci listů.

Pomozte napadenému stromu

Jak tedy kromě postřiku můžete pomoci stromu, který už je napadený? Pokud vidíte, že strom shodil mnoho listů a kadeřavost ho poskytla opravu hojně, je třeba počítat s tím, že broskoň nemude mít dostatek sil na produkci ovoce. V takovém případě bude lepší, ho ovoce zbavit. Strom nebude „plýtvat“ energií, aby vyprodukoval ovoce, ale schová si ji na zimu, kterou bude mít větší šanci přežít. Strom pravidelně zalévejte a používejte hnojiva s vysokým obsahem dusíku (určené pro broskvoně).

Zdroje info:

https://www.dumazahrada.cz/clanek/kaderavost-broskvoni-choroby-stromu-postrik-20231108.html

https://www.planetnatural.com/pest-problem-solver/plant-disease/leaf-curl/

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!