Kadeřavost broskvoní: zakročte nyní a vyhnete se problémům

Kadeřavost

Kadeřavost broskvoní je jednou z nejtypičtějších onemocnění tohoto druhu ovocného stromu. Zbavit se kadeřavosti není bohužel nic jednoduchého, protože zakročit je třeba velmi brzy. Jedná se o houbové onemocnění, které je způsobeno houbou Taphrina deformans. Prvotní příznaky onemocnění jsou nenápadné, takže je spousta zahradníků buď přehlédne, nebo považuje za jinou chorobu. Teprve zkroucení listů ukáže, o jakou nemoc se vlastně jedná.

Kadeřavost broskvoní je nebezpečná nemoc

Nejde jen o to, že zkroucené listy nevypadají dobře. Pro strom to není zdravé. Jakákoli choroba strom oslabuje, kadeřavost obzvláště. Strom je tak velice náchylný k tomu, aby byl nakažen dalším onemocněním. Neporadí si ani s náhlou změnou povětrnostních vlivů nebo mrazíky. Takové podmínky mohou způsobit jeho odumření. Kadeřavost se může vyskytovat také u meruněk, proto se doporučuje sadit tyto stromy v dostatečné vzdálenosti od sebe.

Broskve

Foto: Pixabay

Šíření kadeřavosti

Nepříjemnou skutečností je to, že nemoc se může šířit větrem, a to ze stromu na strom. Výtrusy hub jsou navíc schopné přezimovat na kůře, výhonech stromu i v pupenech. První příznaky kadeřavosti můžete zpozorovat na jaře. Infikované listy na začátku žloutnou, poté se zbarvují do červené a nakonec do hnědé barvy. Typická je pro ně silná deformace, zkroucení. Tloušťka listů může být nestejná. Napadené listy do konce června samy opadají. Strom se snaží zachránit tak, že produkuje nové listí, což ho ale velmi oslabuje a zvyšuje riziko vzniku dalších chorob.

Prevence kadeřavosti

Vhodnou léčbou kadeřavosti je použití vhodného postřiku. Aby byl účinný, je třeba jednotlivé dávky správně načasovat. Poprvé aplikujeme postřik ještě v období, kdy je strom bez listí. Tedy v předjaří. Poprvé ve fázi vývoje pupenů, podruhé asi o dva týdny později. Třetí postřik provádíme na podzim, a to ještě před prvním mrazem.

Léčba kadeřavosti

Pokud už je na postřik pozdě, můžete onemocnění léčit. A to tak, že použijeme vhodný fungicid. Vyplatí se použít fungicid se širokým záběrem, který strom zbaví všech houbových a plísňových onemocnění, jako je například plíseň šedá. Stříkáme celý strom, včetně kmenů a všech větví. Fungicid aplikujeme za suchého dne, kdy jsou teploty vyšší než 6 °C.

Zdroje info:

https://drzewkaowocowe24.pl/kedzierzawosc-lisci-brzoskwini-przyczyny-i-zapobieganie/

https://www.pasti.cz/blog/kaderavost-broskvoni/

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!