Kačenky začínají růst už na jaře, hurá na ně
Na houby můžete vyrazit už takhle brzy na jaře. Ačkoli se počasí neustále mění, zdá se, že kačenkám, lahodným smržovitým houbám, ochlazení prospělo. Kačenky se vzhledem podobají jiným houbám – smržům. Úplný laik si je může splést i s jedovatým ucháčem obecným, proto si před tím, než na ně vyrazíte, dobře prozkoumejte, jaký je mezi těmito dvěma houbami rozdíl.
Jak kačenky vypadají?
Kačenky jsou houby s hnědým zvrásněným kloboukem. Jejich vzhled je velice zajímavý. Noha je smetanově až krémově zbarvená a křehká a voňavá. Pokud ji podusíte na másle s bylinkami, získáte skvělý a jednoduchý recept. Jediným problémem je, že tato houba patří mezi poměrně silné alergeny. Kačenky rostou od poloviny března až do konce dubna.
Kde je můžete najít?
Kačenky rostou na místech, kde se nachází zásaditý podklad. Tím může být například opuka nebo vápenec. Pokud byste se chtěli orientovat podle okolních rostlin, můžete se zaměřit na místa, kde rostou plané třešně, hloh nebo topol osika. Ve stejných místech totiž najdete i kačenky. Rostou po celé republice. Pokud jednou objevíte místo, na kterém se kačenky vyskytují, je možné, že příští rok na tom samém místě vyrostou znova.
Mráz jim nevadí
Chladné a deštivé počasí je pro ně mnohem příznivější než teplo a sucho. A i když mráz může způsobit, že kačenky uhnijí, mají přesto šanci se namnožit. Změny teploty jim příliš nevadí, jsou poměrně velmi odolné vůči jarnímu náladovému počasí a jemné mrazíky dokážou zvládnout. Mráz plodnice neohrozí, takže se nemusíte bát, že je příští rok na tomtéž místě nenajdete.
Záměna téměř nemožná
Kačenky není tak jednoduché si splést s jinou houbou mimo smrže. Podobnost s ucháčem je minimální .Kačenky mají na klobouku oka, kdežto ucháč má klobouk jen jakoby zprohýbaný. Pokud se podíváte pozorně na obrázky obou hub, pak se nemůžete splést. Ucháč obrovský rostoucí s kačenkami je chuťově výborný.
Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!