Kačenka vs. smrž: Jak si je nesplést

Kačenka česká

Jaro je v plném proudu a houbaři už pomalu mohou vyrazit do lesa na tradiční jarní houby. Ti zapřisáhlí samozřejmě neodpočívali ani v zimě, kdy se dala najít spousta různých druhů hub, nicméně taková kačenka česká nebo smrž rozhodně stojí za to. Ostatně na facebookových profilech mnohých nadšenců se už objevují tyto houby často v obřím množství. Jak si ale nesplést kačenku se smržem?

Růst mohou na stejných místech

Tím si můžete být jistí. Laik tak může velmi rychle dojít k omylu a obě houby si splést. Mnohdy ale mají houbaři specifická naleziště, kam na jednotlivé houby chodí.

Kompaktní smrž

Smrž se vyznačuje jakýmsi kompaktním tvarem. Jinými slovy, když se na něj podíváme, zjistíme, že klobouček plynule přechází v třeň, tedy nohu. Hodně patrné je to především při rozříznutí plodnice smrže.  

Smrž

Smrž: Foto se svolením Zdeňka Peldy

Klobouk na špičce nohy u kačenky

Když se podíváte na kačenku, zjistíte, že má klobouk jakoby přilepený na samotné špičce nohy. Bez problémů obě části jednoduše oddělíte. Stačí je jen trochu ukroutit. Opravdu nic složitého. Využívají se samozřejmě hlavně klobouky, nicméně v kuchyni lze pracovat také s nožkami. Ty se hodí především do omáček.

Kačenka česká

Kačenka česká: Foto se svolením Zdeňka Peldy

Pozor na ucháče

Na jaře se lze setkat i s touto houbou. Ucháč obrovský je sice jedlý, nicméně takový ocháč obecný je jedovatý. Setkat se s ním můžeme hlavně v borových lesích a podkladech písčitého charakteru. Typická je tato houba hlavně laločnatým kloboukem majícím mozkovitou strukturu. Houba obsahuje toxický gyromitrin, který je ovšem do jisté míry možné zlikvidovat varem. Houbu je ale ideální nechat růst na místě, kde jsme ji našli.

ucháč obrovský

Ucháč obrovský: Foto Pixabay

Kačenka česká: Náhledové foto se svolením Zdeňka Peldy

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.