Juka palma v květináči prosytí váš dům zelenou barvou
Vyznáváte tvrzení, že klasické pokojové rostliny jsou poměrně nudné a spíše si potrpíte na něco neotřelého? Pak se nebojte vsadit na palmu juka. Ta je také označována jako yucca nebo yuka. V podstatě svým vzhledem vypadá jaké taková falešná palma, nicméně i v květináči, respektive vyšší nádobě, se dokáže dorůst výšky až úctyhodných 2 metrů. Pokud se vám takováto palma líbí, není nic složitého si ji zakoupit a poté ji pěstovat. Některé základní rady pro pěstování vám samozřejmě dáme v následujících řádcích.
Umístění palmy v interiéru i exteriéru
Kde by měla být juka palma umístěna? K optimálnímu růstu vyžaduje velké množství světla. Optimální je tedy plné slunce u okna, případně u prosklených dveří. V létě si doslova hoví na prosluněné terase či v pergole. Ostatně její domovinou jsou země typu Mexika, případně Severní Amerika. Tady je samozřejmě sluníčka dostatek. Teplota vy se měla pohybovat kolem 20 °C až 25 °C. V zimě byste se neměli dostat pod 10 °C.
Zalévání a vzdušná vlhkost
Od jara až do podzimu dopřejte rostlině co nejvyšší možnou zálivku. V zimním období vám postačí zálivka minimální. K zalévání používejte měkkou, optimálně odstátou vodu. Měla by mít pokojovou teplotu. Pozor ale na přelití, kořeny juky by začaly hnít. Vzdušná vlhkost by se měla pohybovat okolo 85 %.
Hnojení, přesazování a množení juky
Od března do září se tradičně hnojí prostřednictvím tekutých hnojiv určených pro pokojovky. Interval by měl být jednou za 14 dní. Pozor na hnojiva s obsahem vápna, ta nebrat. Přesazování je ideální na jaře. Do zeminy je dobré dát trošku antuky a dřevěného uhlí. Množení probíhá prostřednictvím dceřiných růžic. Ve vlhkém písku zakoření a poté mohou jít do květináče s hlínou a kousky dřevěného uhlí.
Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.