Josta: Angreštorybíz vyžadující minimální péči

Josta

Máte rádi angrešt a rybíz? Aby ne, toto ovoce obsahuje spousty vitamínů a chuťově stojí za to. Jestliže nemáte příliš prostoru pro pěstování obojího a něco by vám chybělo, případně chcete vsadit přímo na křížence, vysaďte si na zahradě jostu. Odmění se vám jednak skvělou úrodou a jednak i tím, že podpoří vaši imunitu. Vždyť obsahuje nejen spousty vitamínu C, ale také bioflavonoidy a antioxidanty. Odkud toto ovoce přišlo a jaké jsou zásady jeho pěstování? To vám prozradíme v následujících řádcích.

Odkud a kdy k nám josta přišla?

Josta je tady prakticky od 30. let 20. století. Právě tehdy se poprvé pěstitelé pokoušeli o zkřížení angreštu a rybízu. Chtěli, aby se spojila skvělá chuť angreštu se spoustou vitamínů, jež jsou tradičně obsažené v rybízu.Jostu se jim podařilo vypěstovat až na konci 70. let. Keř, případně spíše ve vzácnějších případech stromek, nemá trny a nápadně se podobá černému rybízu. Podobné jsou jak listy, tak i plody. Jejich rozměry jsou ovšem jiné. Navíc nerostou v jakémsi hroznovém skupenství jako černý rybíz.

Žádné složité pěstování

Keře josty jsou typické poměrně bujným porostem. Na zahradě se vyplatí nechat jostě dostatek místa. Výhonky se mohou za rok dorůst klidně i délky jednoho metru. Josta se vyznačuje tím, že dokáže plodit jak na starších, tak i na zmiňovaných jednoletých. Keřík je zapotřebí pravidelně prosvětlovat. Rostlina bude silnější a mnohem lépe plodí. Jinak je Josta zčásti cizosprašná, takže je vhodné vysadit dvě rostliny blízko sebe. Květy navíc lákají čmeláky a včely. Opylování je tudíž takřka zaručené.

JostaJosta: Foto Pixabay

Rezistence vůči chorobám

U josty se nemusíte obávat žádných chorob a škůdců. Nepříjemné jsou pouze mšice, proti nimž je zapotřebí keřík ošetřit postřikem. Učinit byste tak měli ještě v době, než dojde k nasazování na plody.

Výsadba možná nyní a na podzim

Podobně jako u ostatních bobulovin je výsadba josty ideální na jaře a na podzim. Podzim bývá pro výsadbu vhodnější, protože keříky dokážou lépe zakořenit a na jaře už josta bujně roste a plodí. Rozmnožovat se dá prostřednictvím dřevitých řízků odebraných v létě. V lehké hlinitopísčité půdě dokáže zakořenit během pár týdnů.

Josta: Náhledové foto: Pixabay

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.