Jmelí stromům škodí, ale o těchto jeho účincích jste možná ještě neslyšeli
Znáte jmelí? Hloupá otázka. Určitě ano, vždyť právě tato parazitická rostlina patří k Vánocům možná více než cokoli jiného. Váže se k němu spousta pověr. Člověku by mělo přinést nejenom odvahu, ale i štěstí a spousty lásky. Tedy alespoň v případě, že je jím obdarován. My se ovšem nebudeme věnovat pověrám, ale účinkům jmelí, a to jak negativním vůči stromům, tak i pozitivním v medicíně a také v lidovém léčitelství.
Parazit škodící stromům
Jmelí bílé, což je přesné označení pro druh, který se u nás nachází, roste nejčastěji na listnatých dřevinách. Nejčastěji jde o habry, lípy, vrby, jasany a mnohé další. Nejjedovatější se nachází tradičně na topolech. To se ostatně vůbec nijak mimo zdobení nevyužívá. Co se týká negativního dopadu jmelí na konkrétní strom, pak škodí hlavně u ovocných stromů. Nejčastěji napadá jabloně. Jednak jim ubírá živin a jednak také umí dokonale zahustit korunu. Tím pádem vzniká prostor pro vlhkost, jež je optimální pro napadení stromu nějakou houbovitou nákazou. Typické jsou především moniliová hniloba nebo strupovitost či sazovitost jablek.
Multifunkční zdravotní účinky
Lepiňák, jak se jmelí přezdívá kvůli lepivým kuličkám se semínky, nachází ve zdravotnictví spousty využití. Nejčastěji se využívá při poruchách nervového systému a snížení krevního tlaku. Jinak se s ním lze setkat i v oblasti lidového léčitelství. Tradičně jde hlavně o močopudné působení, tlumení bolestí hlavy či antirevmatické účinky. Mnohdy pomáhalo i zastavit krvácení a v minulosti bylo určeno dokonce i proti moru. Dnes už se s jeho využitím příliš nesetkáváme, jde o silně jedovatou rostlinu, před níž bychom se měli mít na pozoru.
Přírodní zbavení se lupů
Jmelí si našlo své využití především v kosmetice. Výborně působí na pokožku hlavy. Dokáže ji zklidnit a zamezuje také nadměrnému výskytu lupů.
Znáte ještě nějaké jiné využití jmelí? Nebojte se o něj s námi podělit.
Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.