Jinan dvoulaločný a jeho pěstování
Jestliže hledáte nejstarší rostlinu na naší planetě, nemusíte nijak usilovně přemýšlet a hádat, o jakou se jedná. Představuje ji totiž jinan dvojlaločný. Svou pověst získal nejen díky svému stáří, ale i proto, že dokázal za staletí a tisíciletí odolat všem živlům, a to kompletně i ohni. Pokud se rozhodnete pro pěstování jinanu, můžete si vybrat některou z několika variant této rostliny. K dispozici jsou zakrslé, klasické anebo převislé kultivary. Iniciativě se v žádném případě meze nekladou a volba je ryze na vás samotných.
Spousta skvělých účinků na lidské zdraví
Mnohdy je označován jinan dvoulaločný ginkgo biloba. Jeho název je skutečně ginkgo a jedná se o opadavý strom dvoudomého charakteru, který sice na první pohled vypadá úplně stejně jako většina listnatých, nicméně řazen je mezi jehličnaté stromy. Dorůstá výšky pohybující se okolo 40 metrů a typický je i šedivou kůrou, která má ve stáří spousty brázd. Listy rostou v menších svazcích. V Číně jsou jinany posvátné a rostou v okolí chrámů. Na lidský organismus má tato rostlina pozitivní vliv, jelikož:
– zvyšuje činnost mozku
– pomáhá při nespavosti
– urychlí hojení ran
– upravuje hladinu cukru v krvi
– pomáhá v regeneraci pleti
– léčí problémy s ledvinami a játry
Pěstování jinanu dvoulaločný ve zkratce
Důležitý je při pěstování jinanu dvojlaločnatého výběr půdního podkladu. Ten nesmí být přemokřený a stanoviště je zapotřebí ochránit před větrnými poryvy. Počítat musíte s jeho pomalým růstem, a to o pouhých 30 centimetrů ročně. Bez větších problémů snese i mrazy, a to do -20 stupňů Celsia. Mladé rostliny ale v každém případě ochraňte. Stromy mají dvě pohlaví. Samičí nevysazujte u obytných objektů, jelikož silně zapáchají.
Množení jinanu
Jinan dvojlaločný lze množit dvěma základními způsoby. Tím první je fakt, že nabízí jinan dvoulaločný sazenice. Jednat se může buď nevyzrálé řízky o délce 15 cm, které se odebírají z mateřských rostlin v červenci, anebo o vyzrálé řízky s délkou 30 cm. Co se týká semen, ta je zapotřebí vysévat do pařeniště, jelikož potřebují teplo.
Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.