Jidášův strom nádherně kvete a je krásným doplňkem zahrady

Jidášův strom

Jidášův strom můžeme najít též pod názvy zmarlika Jidášová, zmarlika luštinatá nebo pod latinským označením Cercis siliquastrum. Na první pohled zaujme obrovským množství růžově zbarvených květů. Ty se objevují na jaře a je to velká paráda. I když jsou květy drobné, pokrývají na přelomu dubna a května velkou část rostliny (nejenom větve a výhony, ale často také rovnou kmeny). Pokud milujete kvetoucí rostliny, je Jidášův strom skvělou volbou.

Dekorativní strom

Na jaře strom nádherně kvete, dekorativní jsou ale také jeho listy: na jaře vínové a lesklé, v létě zelené a matné a na podzim žluté. Pokud jsou splněny ideální podmínky pro pěstování, můžete na svých stromech pozorovat také plody, které mají podobu dlouhých, širokých a převislých lusků. To se ale povede pouze těm nejlepším pěstitelům – v našich podmínkách je to výjimečné.

Jidášův strom
Foto: Unsplash

Jidášův strom v zimě

Dospělé stromy jsou mrazuvzdorné do – 23 °C, což je obvykle dostačující pro českou zimu. Mladší stromy je ale dobré na zimu chránit před mrazy. Můžete je pěstovat v chráněných polohách a před zimou mulčovat a zakrýt netkanou textilií. Jako mulč se skvěle hodí sláma, rašelina nebo vrstva listí. Ve svém přirozeném prostředí strom dorůstá do výšky kolem 10 metrů. To se nám obvykle na zahradě nepodaří, počítejte spíše s keřovitou formou a výškou kolem 3 až 5 metrů.

Ideální stanoviště

Pokud chcete pěstovat Jidášův strom na své zahradě, hledejte místo, které je teplé a chráněné před větrem. Mělo by být vystaveno plnému slunečnímu záření. Půda musí být propustná, humózní a se střední vlhkostí. Její pH by mělo být neutrální nebo zásadité. Pěstovat Jidášův strom není nic jednoduchého, takže se připravte na náročnou péči. Rostlina vám neodpustí vystavení studenému větru. Místo si dobře rozmyslete, protože strom nesnáší přesazování (čím je starší, tím je tato činnost rizikovější).

Jidášův strom
Foto: Unsplash

Jidášův strom vyžaduje řez

Klíčovou složkou péče o Jidášův strom je řez. Brzy na jaře, po vyvinutí listů, se podívejte na svůj strom. Pokud navzdory všem opatřením zmrznul, je třeba odstranit nyní všechny poškozené výhonky – a to až na úroveň zdravého pletiva. Jarní řez by měl být pouze sanitární, protože strom jej nesnáší příliš dobře.

Legenda o Jidášovi

I když je tento strom velice krásný, je spojený s temnou legendou. Jidáš, jako jeden z Kristových apoštolů, trpěl výčitkami svědomí poté, co Ježíše zradil. Tyto výčitky byly natolik nesnesitelné, že se Jidáš oběsil – a to právě na větvích tohoto stromu.

Zdroje info:

https://www.zahradnictvi-spomysl.cz/zmarlika-jidasova-2/

https://muratordom.pl/ogrod/rosliny/judaszowiec-wyjatkowe-drzewo-wiosennego-ogrodu-jak-uprawiac-judaszowca-aa-SYcf-whR5-9Dw7.html

Foto: Unsplash

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!