Jidášovo ucho. Chutná a zdravá houba, která roste celý rok

Jidášovo ucho. Chutná a zdravá houba, která roste celý rok. Jste-li milovníci hub, při vaření se bez nich neobejdete. V sezóně není až takový problém mít doma v zásobě čerstvé (pokud rostou), mimo sezónu se musíte spokojit se sušenými, nakládanými nebo mraženými.

Pokud chcete v zimě čerstvé houby, jste odkázáni většinou pouze na žampióny či hlívu. Jidášovo ucho však žádnou sezónu nemá. Je pravda, že nejlépe se mu daří ve vlhku a chladu, takže podzim a mírná zima mu svědčí nejlépe, i v létě se však najdou tmavá a vlhká místa, kde vyroste, i když o jiné houby nezavadíte.

Jak vypadá

Jidášovo ucho nebo dříve také boltcovka bezová opravdu připomíná lidské ucho. A to jak tvarem a barvou, tak chrupavčitou strukturou. Díky jedinečnému vzhledu si ho nelze s ničím splést. Plodnice je asi 7 cm široká a má červenohnědou až tmavě hnědou barvu, zespodu bývá světlejší. Barevné odstíny se mohou lišit, její tvar však nedává možnost záměny. Jeho vědecký název je Auricularia auricula-judae. Jedná se o druh houby, který často roste na mrtvém dřevě, zejména na větvích a kmenech stromů.

Sušené ucho Jidášovo

Foto: Pixabay

Kde roste

Jidášovo ucho se vyskytuje nejčastěji na bezu černém. Podle legendy se Jidáš po své zradě oběsil právě na bezové větvi a prý mu ke stromu přirostlo ucho. Odtud tedy název. Tuto houbu však můžete nalézt i na jiných listnatých stromech ve vlhkém lese.

Jak chutná

Houba nemá výraznou chuť a můžete ji proto přidat do různých jídel od polévek, přes saláty až po rizoto. Často se vyskytuje v asijských jídlech, se kterými si jidášovo ucho hodně lidí spojuje a málokoho napadne, že jej lze sbírat i u nás. Díky křupavé konzistenci jej jedí i ti, kterým jinak houby nechutnají. Využívá se ve vaření pro přípravu polévek, omáček nebo jako součást různých pokrmů. Je také známa pro své léčivé vlastnosti v tradiční čínské medicíně a byla zkoumána pro svůj potenciál v léčbě některých zdravotních potíží.

Použití

Čerstvé plodnice povařte 10-20 minut ve vroucí vodě, sceďte a dále je použijte do pokrmů podle vlastní fantazie. Vývar nevylévejte, obsahuje mnoho cenných látek. Přidejte jej do polévky nebo ho vypijte. Tato houba se i velmi dobře suší. Při tom získá černou barvu, která je tak známá v asijských jídlech, kde tvoří pěkný kontrast. Sušené houby před použitím namočte do vroucí vody na 1-2 hodiny. Dále s nimi pracujte jako s čerstvými.

Účinky na zdraví

Jidášovo ucho se pro své léčivé vlastnosti používá tisíce let v čínské medicíně a samozřejmě i v Evropě. Léčivých účinků je spousta.

  1. Snižuje cholesterol a tím zpomaluje kornatění tepen. Tím pomáhá snižovat krevní tlak, působí preventivně proti infarktu a trombóze.
  2. Posiluje imunitu, je vhodné při zotavování se po nemoci nebo úrazu, nebo při velké fyzické zátěži.
  3. Příznivě působí také na psychiku.
  4. Jeho další využití je při problémech se zažíváním, při bolesti břicha nebo žaludku. Též léčí průjem, zácpu, hemeroidy.
  5. Díky vysokému obsahu minerálů jako je vápník, hořčík, fosfor, sodík a draslík, zlepšuje kvalitu vlasů, nehtů i pleti.
  6. Má pozitivní vliv na funkci vnitřních orgánů.
  7. Obsahuje antioxidanty a tím přispívá k očistě organismu.
  8. Vysoký obsah glukanů působí jako prevence proti rakovině.

 

Zdroj: https://cs.wikipedia.org/wiki/Ucho_Jid%C3%A1%C5%A1ovo, https://www.myko.cz/myko-atlas/Auricularia-auricula-judae/, https://www.leros.cz/boltcovitka-bezova-aneb-jidasovo-ucho, https://www.bylinkyprovsechny.cz/houby/2200-jidasovo-ucho-boltcovitka-bezova-ucinky-na-zdravi-co-leci-pouziti-uzivani-vyuziti-pestovani

Náhledové foto: Pixabay

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)