Jidášovo ucho
Milujete skvěle připravenou čínu? Pokud ano, pak vám jistě neuniknou malé černé kousky, které jsou její nedílnou součástí. Jedná se o tradiční houbu, která dává asijským jídlům jejich specifický ráz, tedy o jidášovo ucho. Tradiční čínská kuchyně s touto houbou počítá nejen jako se zpestřením daných jídel, ale také jako se zdrojem vitamínů a lidskému organismu prospěšných látek. Jidášovo ucho je totiž do jisté míry lékem.
Historická houba
Pověst hovoří vcelku jasně o tom, že jidášovo ucho bylo poprvé nalezeno na stromě, na němž se oběsila biblická postava Jidáše. V Číně jej ale znali již zhruba od roku 300 před naším letopočtem. Svým tvarem připomíná nápadně boltec lidského ucha. Pokud si na houbu sáhneme, tak zjistíme, že i pohmatem je podobnost velmi nápadná. Konzistence samotné rostliny je rosolovitá a její barva se mění v závislosti na momentálně panujícím počasí. Může být klidně i tmavě hnědá. Po usušení je ryze černá. Těžko se jidášovo ucho dá zaměnit.
Růst jidášova ucha
Jidášovo ucho roste zejména na mrtvých anebo již částečně zničených kmenech. Nejčastěji se jedná o větve černého bezu anebo v našich podmínkách také buku, vrby anebo jiných listnatých stromů. Člověk, který tuto houbu nezná, nejprve většinou ucukne již při prvním doteku s ní. Vypadá totiž jako by žila. Ke svému kvalitnímu růstu potřebuje pochopitelně hodně vlhkosti. Nepotřebuje tolik tepla. Najdeme ji na kmenech i v zimním období.
Účinky jidášova ucha
V dobách minulých se tato houba používala zejména na záněty v krku anebo na problémy se zrakem. Výborná je a byla i na léčbu hemoroidů. Zapomenout nemůžeme ani na skvělé účinky proti vráskám. Obsahuje i látky, jež dokážou dokonale vyčistit krev. Pomáhá i při bolestech žaludku a břicha. Výborná je i schopnost snížit krevní tlak. Díky přírodní síle jidášova ucha tak není třeba užívat další medikamenty.
Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.