Jetel plazivý není jen obyčejný plevel
Často kolem této rostliny chodíme, aniž bychom si uvědomili její hodnotu. Považujeme ji za plevel, součást přírody a možná jsme jako děti hledali, zda se nevyskytuje mezi jejími listy čtyřlístek. Jetel plazivý (Trifolium repens) je v České republice velmi hojně zastoupen. V podstatě na něj narazíte vždy, když se vydáte do přírody. Typické pro něj jsou kulovité bílé (nebo bílo-růžové) květy a trojlisty.
Jedlé části rostliny
Tuto rostlinu můžete využít v teplé i studené kuchyni. Jedlé jsou všechny její části. Tak například listy se sbírají ještě před květem rostliny a používají se syrové do salátů nebo se jimi sype hotová polévka (použití je podobné jako u petrželky). Vařené listy se používají podobným způsobem jako špenát. Sušené listy mají jemnou vanilkovou příchuť, proto se používají na přípravu koláčů. Kořeny rostliny používáme pouze vařené. Květiny i semenné lusky se používají, aby dodaly do jídla živiny, aniž by změnily jeho chuť. Nejčastější použití je po vysušení ve formě prášku, kdy se sypou na již uvařené jídlo. Ze sušených květů se také připravuje čaj, čerstvé můžeme přidat do salátů.
Možná rizika této rostliny
Je známo, že tato rostlina způsobuje problémy pasoucím se zvířatům, ačkoli v České republice nebyl žádný takový problém zaznamenán. Tento problém může souviset s klimatem, ve kterém rostlina roste. Druh je polymorfní pro kyanogenní glykosidy. Listy a květy určitých kyanogenních fenotypů obsahují glykosid, který uvolňuje kyanid při kontaktu s enzymem linamarázou.
Zdravotní přínosy rostliny
Jetel plazivý se používá pro své léčebné účinky. Tradičně byl využíván k čištění krve. Čaj vyrobený z květů může být použit jako oční voda. Tinktura z listů se pak používá jako mast na dnu. Čaj z této rostliny se používá ke snižování horečky a v boji proti nachlazení. Květiny jsou užitečné pro artritidu, revmatismus a také proti průjmové a analgetické aktivitě.
Náhledové foto: Pixabay
Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!