Jestřabina – archeofyt, který pomáhá s cukrovkou

Galega officinalis2

Dnes patří jestřabina lékařská (Galega officinalis L.) spíše mezi málo známé léčivky. Ovšem účinné látky, které obsahuje, stály za vznikem celé skupiny léků, bojujících proti diabetu 2. typu, v čele s asi nejznámějším metforminem.

Na našem území ji označujeme jako naturalizovaný archeofyt. Její domovinou je totiž jižní a východní Evropa a Asie. Někdy během neolitu až středověku se však vlivem lidské činnosti (ať už úmyslně či neúmyslně) dostala k nám.

Lék na cukrovku i proti zácpě

Jako lék na cukrovku se jestřabina používala už od středověku. Dnes víme, že kromě sníženého vstřebávání cukru má i další pozitivní účinky. Zejména se stará o správnou hladinu tuků v krvi, což pomáhá předcházet některými chronickým onemocněním, jimiž osoby trpící diabetem (a nejen ony) často trpí.

V mírně zvýšených dávkách slouží i jako projímadlo a napomáhá při zácpě, způsobené špatným stravováním. V minulosti byla používána i pro léčbu epilepsie, takové účinky však u ní moderní věda nepotvrdila.

Galega officinalis

Zdroj obrázku: commons.wikimedia.org

Podpora pro kojící matky? Spíše ne

A ještě jedno použití máme s jestřabinou lékařskou (Galega officinalis L.) velmi pravděpodobně spjato. Podávala se totiž kravám jak součást stravy, která měla zajistit i lepší produkci mléka a totéž se pak snažily využít i matky novorozeňat

My ji však takto užívat nedoporučujeme. Opět neexistují žádné studie, které by tento její efekt potvrzovaly, a navíc nejsou dostupné ani žádné bezpečné dávky byliny, určené pro těhotné nebo kojící ženy.

Zato však lze čaj z této byliny (1-2 lžičky sušené natě na šálek vody) použít při léčbě infekcí močového systému. Stačí popíjet 3x denně (vždy čerstvý nálev) do vymizení problémů – nejdéle však 14 dní.

Zdroj náhledového obrázku: commons.wikimedia.org

 

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)