Ještě nedávno oslavovaná medonoska, teď zatracovaný plevel – klejicha hedvábná vám může na zahradě zadělat na malér. Zlikvidujte ji, než přijde pokuta
Ještě nedávno oslavovaná medonoska, teď zatracovaný plevel – klejicha hedvábná vám může na zahradě zadělat na malér. Zlikvidujte ji, než přijde pokuta. V gobelínu přírody, kde se každá nit složitě proplétá ekosystémem, se čas od času objevuje vlákno tak lstivé a invazivní, že by klidně mohlo patřit do botanického thrilleru. Seznamte se s klejichou hedvábnou (Asclepias syriaca), kterou mít ve svém okolí docela jistě nechcete
Svůdná a zároveň zlověstná klejicha
Tato rostlina se svými svěžími, zelenými listy a trsy voňavých, světle růžových květů se může zpočátku zdát jako sen zahradníků. Pochází z úrodných plání Severní Ameriky, procestovala mnohé oceány a kontinenty a našla zvláštní zalíbení v půdě střední Evropy, včetně vyhlášených vinic na Pálavě (ale o tom trochu později). A jak se k nám vlastně dostala? Věřte nebo ne, ale řad lidí si ji do zahrad vysázela i sama. Jde totiž i dobrou medonosnou rostlinu, která jako bonus nevypadá vůbec špatně. Ale jak to tak vypadá, rčení, které říká, že není všechno zlato, co se třpytí, platí i v rostlinné říši.
Dříve medonoska, teď nepřítel zahrádkářů
Problémem klejichy není jen její rychlé šíření, ale i její pozoruhodná odolnost. Jakmile v určité oblasti zapustí kořeny, její vymýcení se stává doslova herkulovským úkolem. Když ji pokácíte, díky svému vegetativnímu růstu se vrátí zpět s ještě větší silou než předtím. Po skončení období květu navíc uvolňuje množství semen, která putují široko daleko a jsou připravena kolonizovat nová území. Není tedy divu, že se jí (v případě, že unikne do volné přírody), daří rychle vytlačovat původní rostliny.
Foto: Pixabay
Zloduch na vinici: Hrozba pro hrozny
Zvláště vinaři v poslední době bijí na poplach, protože tento invazní druh se začíná proplétat s vinnou révou a odčerpává důležité živiny a sluneční světlo, které jsou nezbytné pro zrání hroznů. Dopad je dvojí: nejenže snižuje množství sklizených plodů, ale také ohrožuje jejich kvalitu a může změnit chuťové profily mnoha ceněných vín v regionu.
Jak na boj s bestií
Strategie boje proti klejiše musí být chtě nechtě stejně agresivní jako její šíření. Odborníci doporučují cílený přístup s použitím 5% postřiku herbicidem na bázi glyfosátu. Tato aplikace by měla být pečlivě naplánována: nejprve v červnu, s následnými kontrolami v srpnu, a opakována každoročně, dokud není rostlina z postižených oblastí zcela vymýcena. Přesnost aplikace je zásadní pro minimalizaci dopadu na životní prostředí a zajištění toho, aby byl zasažen pouze cílový druh. Navíc ji likvidovat musíte. Patří totiž mezi invazivní druhy, takž pokud to neuděláte, hrozí vám pokuta.
Pozor! Ohrozí i vás
Kromě své invazivní povahy představuje klejicha přímé riziko pro lidské zdraví. Při poškození totiž vylučují její stonky bílou mléčnou šťávu s obsahem toxických sloučenin schopných vyvolat podráždění pokožky a závažnější alergické reakce. Pracovníkům, kteří s ní manipulují, se doporučuje, aby si při odstraňování oblékli ochranné pomůcky a dbali maximální opatrnosti.
Zdroj: https://cs.wikipedia.org/wiki/Klejicha_hedv%C3%A1bn%C3%A1, http://www.kvetenacr.cz/detail.asp?IDdetail=685
Náhledové foto: Pixabay
Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)