Jeřabiny chutnají i léčí. Můžete si je pěstovat i na své zahradě

Jeřabina

Jeřabiny jsou plodem stromu, který známe jako jeřáb obecný nebo jeřáb ptačí. Protože jeho pěstování není náročné, můžete jej mít i na své zahradě. A to jako okrasnou i jako užitkovou rostlinu. Na bobulích si totiž rádi pochutnávají ptáci. Pro člověka jsou ale plody jedovaté, dokud neprojdou tepelnou úpravou. I při jejich sběru buďte proto opatrní, a raději si navlékněte rukavice.

Jeřáb červený je nenáročná dřevina

Jeřáb ptačí (Sorbus aucuparia) je k dostání ve více než 20 druzích. Nejjednodušší na pěstování i zpracování plodů je ale odrůda moravský sladkoplodý. Hledáte-li okrasnou odrůdu, sáhněte ale raději po jiné. Pro jeřáb vyberte slunné stanoviště a dobře odvodněnou půdu – a zbytek už je snadný. Nemusíte ho chránit před mrazem ani prořezávat. Na jaře se strom obalí bílými květy, typické červené plody se objevují od září do listopadu. Často se sbírají až poté, co přejdou mrazem, protože jsou pak sladší.

Jeřabiny
Foto: Pixabay

Syrové jeřabiny jsou jedovaté

Možná už jste slyšeli, že jeřabiny bychom jíst neměli, protože jsou jedovaté. Není to tak úplně pravda. Jedovaté jsou pouze tehdy, když jsou syrové. Plody totiž obsahují kyselinu parasorbinovou, která může způsobit nevolnost a zvracení. Naštěstí se této kyseliny můžeme zbavit – a to buď zvýšením, nebo snížením teploty. To znamená nejenom tepelná úprava, ale také zmrazení plodu na minimálně dva dny by měly přispět k tomu, abychom plody mohli bezpečně konzumovat. Obsah kyseliny snížíte i naložením do alkoholu.

Jeřabiny v kuchyni

Nejčastěji se plody jeřábu ptačího využívají zejména na přípravu zavařenin – džemy a šťávy jsou nejoblíbenější. V zimě mohou posloužit jako podpora imunity, protože jsou bohaté na vitamín C. Kromě něj poslouží také jako zdroj vitamínu A. Plody mají sladkokyselou chuť, dá se z nich vyrobit také víno, tinktury, nebo kořalka. Plody můžete využít pro diuretické, protizánětlivé a čisticí vlastnosti. V minulosti se využívaly k léčbě průjmů, střevních zánětů a onemocnění žlučníku.

Jeřabinová tinktura

Výroba tinktury není náročná a je to skvělý způsob, jak může získat pozitivní účinky jeřabin na dlouhou dobu. Protože ale obsahuje alkohol, není vhodná pro těhotné a kojící ženy, malé děti nebo prostě pro ty, kteří se alkoholu vyhýbají. Nasbírané jeřabiny dejte do uzavíratelné sklenice (můžete přidat i datle a rozinky pro lepší chuť). Zalijte asi 900 ml čirým alkoholem (vodkou, slivovicí) a přidejte 3 lžíce cukru. Uzavřete a protřepejte. Nechte odstát měsíc – v průběhu můžete protřepávat. Poté sceďte ovoce a počkejte ještě jeden týden. Pak už můžete tinkturu začít používat. Skladujte ji na chladném místě.

Zdroje info:

https://fajnyogrod.pl/porady/jarzebina-w-ogrodzie-krok-po-kroku-pielegnacja-wymagania-ciekawostki/

https://www.dumazahrada.cz/clanek/vypestujte-si-vlastni-jerabiny-20211014.html

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!