Jehličnany: nenáročné rostliny vyžadují ochranu před škůdci

Jehličí

Jehličnany jsou oblíbeným doplňkem zahrad, a to hned z několika důvodů. Za prvé jsou nenáročné na pěstování a samy si poradí s různými podmínkami, které přináší počasí. Za druhé jsou stálezelené, takže jsou krásné i v době, kdy ostatní rostliny odkvetou. I přes jejich bezproblémovost bychom jim však měli věnovat určitou pozornost, protože ani jim se škůdci nevyhýbají. A čím dříve je odhalíte, tím větší pravděpodobnost na jejich záchranu máte.

Jehličnany a hálky

Jedním z příznaků, které byste na jehličnanech měli hledat, jsou hálky. Jedná se o neobvyklé zelené výrůstky, které svým vzhledem připomínají šišky. V nich se vyvíjí larvy mšic. Mohou se vyskytnout na jakékoli části rostliny. Pokud hálky najdete, měli byste je co nejrychleji zlikvidovat.

Borovice
Foto: Pixabay

Bílý povlak na jehlicích

Jedná se o další známku, že se na jehličnanech úřadují mšice. V takovém případě už se soustředíme přímo na likvidaci mšic. Dostupné jsou komerční prostředky. Před nimi ale můžete vyvinout i jednoduché domácí metody, jako je směs vody a octa. Teprve když nezaberou, sáhněte po komerčních možnostech, které se těší větší účinnosti. Vhodné přípravky se navíc soustředí na všechna vývojová stádia tohoto škůdce.

Jehličnany žloutnou

Žluté jehličí může mít více příčin, z nichž jednou z nejčastějších je příliš velké sucho. Díky němu jsou stromy zranitelnější a mohou je napadnout i takoví škůdci, jako jsou svilušky. Ty obvykle pouhým okem nerozeznáme. Naštěstí existuje spousta přírodních přípravků, jak se s nimi můžeme vypořádat. Některé je možné použít ve formě hnojiva, jiná přicházejí jako postřiky.

Napadená kůra

Pokud na vašich jehličnanech mizí kůra, může to být vinou motýlích larev. Ty se totiž živí kůrou, jehličím a často i pupeny. Motýlí larvy jsou dobře viditelné, a pokud jich není mnoho, můžete je ze stromu spláchnout hadicí. Tím ale můžete riskovat napadení jiných stromů. Pokud se jich chcete zbavit nadobro, můžete k tomu využít speciální insekticidy.

Jehličnany mohou vyžadovat radikální řešení

Silné napadení škůdci může v některých případech vyžadovat odřezání některých částí stromu. Vybíráme si ty, které jsou nejvíce napadeny. Tímto způsobem zabráníme tomu, aby se škůdci rozmnožovali a nadále škodili. Odstraněné části rostlin je dobré vhodným způsobem likvidovat. Můžete je například spálit.

Zdroje info:

https://www.lovethegarden.com/pl-pl/artykul/jak-chronic-iglaki-przed-szkodnikami-krotki-poradnik

https://www.ceskestavby.cz/clanky/kdyz-okrasne-jehlicnany-stunou-co-je-trapi-a-jak-jim-pomoci-30869.html

 Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!