Jedovatý hřib kovář jako dávno vyvrácený mýtus. Tato krásná houba už roste
Hřib kovář představuje prakticky jednu z prvních hřibovitých hub, která se na jaře objevuje. Boletus erythropus, jak je hřib kovář latinsky označován, nabízí skvělé kuchyňské využití. Samozřejmě s ním byl dlouho spjatý i mýtus, že je jedovatý. Určitě tomu tak není a rozhodně bychom se této skvělé houby neměli bát. My se v následujících řádcích zaměříme jak na jeho vzhled a výskyt, tak i na kuchyňské využití.
Krásná červenohnědá houba, které si nejde nevšimnout
Pokud byste měli hledat fotogenickou houbu v době, kdy ještě příliš nerostou hřiby dubové, borové a smrkové, pak jde o jasnou volbu. Hřib kovář se vyznačuje charakteristickým hřibovitým kloboukem o šířce od 50 do 200 mm. V mládí má tento klobouk polokulovitý tvar, v další fázi růstu je spíše sklenutý. Jeho barva je krásná olivově hnědá. Póry ze spodní části klobouku jsou zpočátku žlutozelené, nicméně barví se do sytě červeného odstínu. Třeň je žlutý, nicméně stejně jako klobouk při jakémkoli otlačení nebo narušení modrá.
Hřiby kováře: Foto Radek Štěpán
Roste zhruba od poloviny května
Setkat se s ním přitom můžeme až do podzimu. Nejčastěji jej nalezneme v listnatých i jehličnatých lesích v místech, kde je podklad kyselý, nebo naopak zásaditý. Ve vyšších polohách obecně roste spíše u smrků, v nižších u listnatých stromů typu dubu či buku.
S čím si lze kováře splést?
Hřib kovář si lze splést s hřibem kolodějem, který ale rozhodně nemá tmavě hnědý klobouk. Navíc má na třeni dobře patrnou síťovinu. Žlutookrový klobouk a spíše oranžovou třeň má Boletus luridiformis var. Discolor, tedy hřib kovář odbarvený. Mnohem světlejší je hřib Quéletův označovaný latinsky jako Suillellus queletii.
Hřib kovář na řezu modrá: Foto Pixabay
Král kuchyně, který se nesuší
Hřib kovář vyžaduje delší kuchyňskou úpravu, jelikož je podobně jako mnohé jiné houby o něco hůře stravitelný. Ze syrové houby by člověku mohlo být hodně zle. Vynikající je třeba pod maso, dát si z něj můžete klidně i tradiční smaženici. Na sušení hřibu kováře spíše zapomeňte. Na rozdíl od jiných hub, kterým se sušením vůně spíše zvýrazňuje, u kováře mizí.
Zdroje info: Autor, nahoubach.cz, myko.cz
Hřib kovář: Náhledové foto Zdeněk Pelda
Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.