Jednoduchý návod na pěstování levandule
Levandule (Lavandula) je vždyzelený keř s úzkými okrasnými stříbřitými listy a květy shromážděnými v klasech. Levandule na zahradě vypadá velmi dekorativně, přitom péče o ni není obtížná. Kvete od června až do října a nádherně voní. Rostliny mají kompaktní formu hustého trsu, dorůstající do výšky 45–50 cm. Levandule vděčí za svůj tvar prořezávání.
Kam použít levanduli
Levandule na zahradě je vhodná na ohraničení cest, ale také do květinových záhonů, na terasy a balkony či skalky. Levandule se hodí k růžím a lze ji také pěstovat v květináči. Levandule díky své vůni přitahuje včely, čmeláky a motýly a odpuzuje komáry a mšice. Ne všechny odrůdy ale dobře snášejí české podnebí, zejména chladné zimy.
Levandule: Foto Pixabay
Výsadba levandule
Levandule potřebuje slunné místo a dobře propustný substrát, nejlépe s vysokým obsahem vápníku. Do příliš kyselé půdy je vhodné použít křídu nebo dolomit. Pokud máte na své zahradě špatně propustnou půdu, vyrobte si drenážní vrstvu – například za použití rozbitého hliněného květináče, nebo kamínků, které použijete na dně díry. Levandule nemá ráda podmáčenou půdu a průvan. Pro pěstování musíte zvolit mrazuvzdorné odrůdy. Jednotlivé rostliny vysazujte ve vzdálenosti 30 až 40 cm od sebe.
Prořezávání levandule: je to nutné?
Jedním ze základních úkonů péče o levanduli je právě její prořezávání. Díky správně provedenému řezu získáte spoustu nových výhonků a také hustou korunu. Na jaře, v březnu nebo v dubnu, se stříhají nemocné, zlomené, vypouklé nebo poškozené větve levandule. Zbývající jsou ořezány, aby rostlina měla pravidelný hustý tvar a stimulovala tvorbu nových výhonků. Levanduli prořezáváme každý rok. Systematicky formované rostliny budou kompaktní a husté, a proto méně náchylné k ničivým účinkům sněhu.
Hnojení levandule
V okolí rostliny byste měli každé jaro rozložit asi 2 cm tlustou vrstvu kompostu. Na podzim je vhodné zakrýt rostliny slámou, chvojím nebo suchými listy.
Množení levandule
Existují dva způsoby množení levandule:
- Množení semeny. Semena levandule klíčí nejlépe, když jsou vystavena nízkým teplotám. Mohou být zasety na podzim přímo do země (místo, kde rostou, musí být chráněno před mrazem). Semena levandule lze vysévat také brzy na jaře, po předchozí stratifikaci (tj. ochlazení).
- Množení vrstvením. Za tímto účelem ohněte na jaře nejnižší výhonky levandule k zemi, zakotvěte je (kouskem ohnutého drátu) a posypte úrodnou půdou. Zeminu kolem levandule musíte udržovat mírně vlhkou. Výhonek připevněte k rovné opoře, aby nová rostlina rostla od začátku svisle. Na podzim, když levandulové výhonky zakoření, řízky vykopejte a odřízněte.
Zdroje info: https://abecedazahrady.dama.cz/clanek/zavoni-levandule-i-u-vas
https://www.ireceptar.cz/zahrada/levandule-lekarska-korunkata-hybrid-lavandin-druhy-odrudy-pestovani-20200331.html
https://bylinkovyraj.net/levandule-lekarska/
Levandule: Náhledové foto Pixabay
Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!