Jednoduché pěstování ananasu z vlastní rozety

V zahradnictvích jsou dostupné ananasovníky, které již můžete koupit s plody. Rostliny nebývají nijak drahé, stojí do pětiset korun. Na druhé straně si ale můžete vypěstovat své vlastní rostlinky, které budou plodit chutné ananasy (respektive, na jednu rostlinu připadne pouze jeden plod). Druhá varianta je časově náročnější, je ale levnější. Navíc, na vlastní ananas můžete být náležitě pyšní.

Jak na to?

První, co musíte udělat, je navštívit obchod s ovocem. Vyberte si ananas s co nejkrásnější rozetou – listy musí být krásně zelené a pevné, při zatáhnutí nesmí uvolňovat listy. Doma pak pootočením rozetu oddělte od plodu a zbavte ji přebytečné dužiny. Nechte ji asi týden při pokojové teplotě. Poté odstraňte několik spodních listů – už teď byste měli narazit na bílé zárodky kořínků na své rozetě.

Kořenění

Vzhledem k tomu, že rostlina má mělké kořeny, nebudete potřebovat nijak velký květináč. Zeminu zvolte propustnou. Pro květináč zvolte místo s dostatečným světlem, klidně na přímém slunečním světle. Pokud to bude parapet, pod kterým se nachází topení, tím lépe. Po zasazení s rostlinou nehýbejte, má velmi křehké kořínky, které se snadno poškodí.

Zálivka

Asi dva týdny po zasazení buďte se zálivkou opravdu opatrní. Rostlinu zalévejte velice málo. Po zakořenění už musí být zálivka pravidelná, v období vegetace pak silná, v několikadenních intervalech. Na místě je i rosení. Je potřeba myslet na to, že ananas mnohem lépe snáší sucho, než vlhkost (to vzhledem ke svému původu).

První plody

Kvetení a prvních plodů se dočkáte teprve po dvou letech od zasazení. Květy jsou modrofialové a drobné. Plod, který se vyvine, bude o dost menší, než plody, které známe z obchodů, o to však bude voňavější a chutnější. Plody budou tak krásné, že vám bude líto je odtrhnout a zkonzumovat – rozhodně to ale stojí za vyzkoušení.

Jak napomoci ke kvetení?

Pokud se ani po dvou letech nedočkáte kvetení, můžete rostlině trochu pomoci. Úplně nejjednodušší způsob je ten, že rostlinu dáte do větší fólie s několika jablky. Při zrání jablek se uvolňuje ethylen, který přivádí také ananas ke kvetení. Druhým způsobem je nalití acetylénové vody do růžice ananasu. Takovou vodu připravíte smícháním 2 gramů karbidu vápníku a 250 mililitry vody. To, že tyto metody zabraly ale poznáte teprve po několika týdnech.

Hnojení

Rostlinu je vhodné také pravidelně přihnojovat. Ananasovník, latinsky Ananas comosus, je rostlina pocházející z čeledi bromeliovitých (Bromeliaceae), takže použijte hnojivo vhodné na bromélie. Poté, co vaše rostliny vyprodukují plod, odumřou, protože patří mezi monokarpické rostliny. Předtím ale vytvoří jednu nebo více dceřiných růžic.

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!