Jedna součást mikulášské nadílky může být dokonalým hnojivem pro orchideje – jaká přesně?

Orchideje

Orchideje jsou nádherné rostliny, které zdobí nejednu domácnost. Není divu, protože jejich půvabné květy uhranou každého z nás. Někdy se bohužel stane, že rostlina přestane kvést, květy opadávají a my si děláme starosti s tím, kde jsme udělali chybu. Neteskněte, protože orchidej lze jednoduše zachránit. A právě k tomu vám může pomoci jedna věc z mikulášské nadílky. O jaké je řeč a jak ji lze použít? 

Zlobili jste přes rok?

Dostali jste v mikulášské nadílce také uhlí? Nebo zlobilo vaše dítě a mělo jej v pytlíku? Výborně, protože právě zmíněné uhlí vám může pomoci s kvetením orchideje. Tehdy, když budete orchidej přesazovat, rozdrťte uhlík a namíchejte jej do substrátu pro tyto rostliny. Nejedná se o složitý postup, a navíc uhlík dokáže pomoci jako ochrana před škůdci, hnilobou a plísněmi. 

uhli
Foto: Pixabay  

Aby se orchideji dařilo, dodržte několik pravidel

Orchideje mají rády teplo, a tak bude nejlepší, když je umístíme do místnosti, nejlépe však na parapet, kde bude 22 až 25 °C. V noci by však měly mít teplotu kolem 18 °C. Větší teplotní výkyvy jim neprospívají, protože by kořeny rostliny mohly začít zahnívat. Co se týče světla, potřebují ho mnoho, proto je nejlepší, jak už jsme zmínili, orchidej umístit na parapet

Pokud je to možné, umístěte ji na východní nebo západní stranu okna. V zimním období můžete orchidej umístit na jižní stranu. Není-li to možné, sviťte na ně lampičkou, a to tak, abyste prodloužili působení světla až na dvanáct hodin. S touto péčí se brzy dočkáte nádherných květů. 

orchidej-doma-kvet
Foto: Pixabay 

Zálivka a vlhkost vzduchu je také důležitá

Orchideje nemají rády suchý vzduch, proto bude důležité, abyste jejich okolí pravidelně zvlhčovali. V případě, že nechcete zvlhčovat místnost, kde je květina umístěna, bude stačit, když ke květináči umístíte misku s vodou, anebo ji budete každý den pomocí láhve s rozprašovačem rosit.

A co se týče zálivky, tu jim poskytněte jednou za deset nebo čtrnáct dnů. Jelikož orchidej nemá ráda přemokření, protože její kořeny jsou velmi choulostivé a mohou začít zahnívat, napusťte si do větší nádoby vodu. Ta by měla být odstátá a bez chloru. Vezměte rostlinu a na jednu hodinu ji namočte do nádoby s vodou. Následně ji vyjměte, nechte okapat a umístěte zpět na parapet. Tato základní péče postačí k tomu, aby se rostlinám dařilo.     

Zdroj: https://www.pestik.cz/module/csblog/post/345-14-pestovani-orchideji.html#gref

https://www.prozeny.cz/clanek/jak-pestovat-orchideje-zakladni-rady-nejen-pro-zacatecniky-11246

Foto: Pixabay

 

 

Zahrada je únik, fyzická aktivita na čerstvém vzduchu, zdraví, zábava, radost a neodolatelný klid. Možná jste i vy takového názoru? Pokud ano, ráda se s vámi podělím o své zkušenosti z oblasti zahradničení. :)