Jedlý plot aneb Jak na výsadbu ovocných dřevin a správnou péči

ovocný plot

Chcete živý plot, ale buxusy a túje jsou pro vás nudné? Rádi byste více zeleně, ale máte jen malou zahradu? Pak věřte, že takový jedlý plot nebo ovocný špalír je skvělou volbou. Zkrášlí váš exteriér, a ještě nabídne chutné plody.

Živé ploty či stěny z hrušní a jabloní se vysazují na podzim. Výhodou je, že špalír z ovocných dřevin se vejde i na malou zahradu. Však proč nemít živý plot, ze kterého si můžete sklidit ovoce? Jak na výsadbu a následnou péči?

Praktický a působivý plot z hrušní a jabloní

Živý ovocný plot z hrušní a jabloní skýtá od jara do podzimu přírodní zelenou ochranu soukromí obalenou květy a posléze i jedlými plody. Na jeden strom postačí konstrukce o výšce 1,8 metru a šířce 2 až 3 metry. Pro vodorovné tvarování je vhodnou odrůdou z jabloní například „Alkmene“.

Hrušně tíhnou přirozeně ke vzpřímenému růstu. Snaha přinutit je k vodorovnému držení větví přijmou prakticky bez problému, zpravidla rychle rostoucí odrůdy s mnoha dlouhými a do výšky mířícími větvemi, a to jen za cenu náročnějšího řezu. Avšak v případě, že pořídíte některou z novějších pomalu rostoucích odrůd, zvládnete udržet požadovaný tvar mnohem snáz.

Vysazování ovocných stromků do špalíru

Nejvhodnější dobou sázení je podzim. Je dobré vyčkat až na konec října nebo listopad. Nyní je tak ideální čas. Jen mějte na paměti, že na broskve a meruňky, které jsou choulostivější, co se týče mrazu, je lepší nechat sázení na jaro. Nyní můžete sázet živý plot nebo stěnu z jabloní a hrušní.

Kořenový obal mladých stromů by měl přijít do země cca 20 cm od vztyčené konstrukce. A pak platí stejná pravidla jako při sázení volně rostoucích stromků. Jen je třeba pamatovat, že ovocné živé ploty jsou oproti klasickým přírodním plotům náročnější na zálivku.

dřevina

Foto: Pixabay

Péče o jedlé ploty a stěny

O jedlý živý plot či stěnu je třeba se neustále starat jako o jiné ovocné a okrasné dřeviny. Nutný je kvalitní řez a tvarování, které splní požadovanou funkci plotu a rovněž udrží dřevinu zdravou a plodnou. Dle druhu, který se rozhodnete pěstovat, zvolte tvar a ideální řez, který se samozřejmě trochu liší od klasického tvarování stromku nebo keře. Rozhodně se nenechte zaskočit tím, že jsou takového ploty málo používané.

Můžete v rámci péče rovněž přihnojovat nebo pravidelně obohacovat půdu, ať už kompostem, hnojem nebo jinými přírodními látkami bohatými na živiny.

Zdroj: nkz.cz, ireceptar.cz

Náhledové foto: Pixabay