Jedlý plevel nic nestojí, jen ho poznat
Obohaťte své saláty o rostliny, které můžete vidět růst všude kolem. Rostliny, které můžete vidět v přírodě jsou totiž z velké většiny jedlé – a také zdraví prospěšné! Pojďte s námi na procházku po české přírodě a vyberte si rostliny, které můžete ochutnat. Spoustu z nich můžete přidat do nejrůznějších pokrmů i jako dekoraci.
Jetel luční
Latinský název této rostliny zní Trifolium pretense a známe ji opravdu všichni. Typické jsou pro ni fialové nebo růžové trubkovité květy a vejčité listy, které jsou často vroubkované a mají znak světlejší barvy na své horní straně. Jedlé jsou květy i listy, které lze přidávat do salátů (mají sladkou chuť), k dušenému masu nebo do polévek. Z květů si můžete připravit léčivý čaj, který léčí dýchací potíže, reguluje menstruační cyklus u žen a působí také jako lék na projevy menopauzy.
Orsej jarní
Pozor, orsej jarní (Ficaria verna) je rostlinka, na kterou je třeba dávat si pozor. Jedlé jsou pouze mladé listy nebo ty, které projdou tepelným zpracováním. Mladé listy můžete přidat do salátu, vařené pak můžete použít obdobným způsobem jako špenát. Rostlina se dlouhá léta používala na léčbu hemeroidů (zevně i vnitřně) a také jako antimykotikum. Se zralou rostlinkou zacházejte velmi opatrně, je jedovatá.
Sedmikráska chudobka
Sedmikráska chudobka (Bellis perennis) je jednou z nejznámějších jedlých plevelů. Bez této rostlinky by nemohl být žádný seznam o jedlých rostlinkách z přírody úplný. Květy i listy jsou jedlé syrové, skvěle se hodí do salátů, nebo je můžete nasypat na chleba s máslem. Květy mohou být krásnou ozdobou nejrůznějších pokrmů. Navíc je rostlinka prospěšná pro posílení imunitní funkce a pro zlepšení trávení.
Bršlice kozí noha
Tato rostlina má latinský název Aegopodium podagraria a je typická svými deštníkovitými bílými květy rozprostírajícími se na slunných místech. Chuť této rostliny je poněkud silná a nepříjemná, proto se používají pouze mladé listy nebo rostlina vařená. Rostlina má diuretické a sedativní vlastnosti. Léčí také onemocnění trávicí soustavy.
Heřmánek pravý
Heřmánek pravý (Matricaria chamomilla, synonymum Matricaria recutita) je jednou z nejznámějších bylin, která se používá pro přípravu léčivého čaje. Květy stačí přelít horkou vodou a po chvíli je čaj hotový. Také listy jsou aromatické, a když je nasekáte, můžete je použít do nejrůznějších omáček, které mají smetanový základ. Heřmánek se používá při žaludečních a menstruačních křečích, ale také při průjmu.
Jetel plazivý
Také jetel plazivý (Trifolium repens) je jedlý. Od jetele lučního se liší tím, že jeho květy jsou spíše bílé nebo světle růžové a dosahuje nižšího vzrůstu. Listy se sklízejí ještě před začátkem květu a lze je použít syrové do salátů nebo vařené podobným způsobem jako špenát. Také mladé květiny lze použít v salátech nebo na přípravu čaje. Sušené listy se používají do koláčů, protože jim dodávají vanilkovou příchuť.
Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!