Jedlé kaštany: Lze je vypěstovat i u nás
Vánoce, to jsou svátky, které pro každého z nás mohou vonět trochu jinak. Někdo k nim přirovná vanilku, jiný zase skořici či dokonce pomeranče – pro mnohé z nás se ale kaštany stávají také obdobím, které je provoněné pečenými kaštany. Nemusíte čekat, až se kaštany objeví v supermarketu (protože kdo ví, jak to letos bude s vánočními trhy, na kterých jsou jedlé kaštany tradiční potravinou), můžete si vypěstovat svůj vlastní kaštanovník.
Který kaštan produkuje jedlé kaštany?
Když se řekne kaštan, tak si mnozí z nás představí obrovský strom, jírovec maďal, na kterém kaštany rostou. Zatímco divoká prasata si na plodech tohoto stromu pochutnají, lidi bohužel nikoliv. Pokud tedy chcete pěstovat kaštan pro jeho plody, pak vyberte strom, který se jmenuje kaštanovník setý (Castanea sativa Mill.). Jeho další český název může být kaštanovník jedlý. Právě plody tohoto stromu jsou ty, na kterých si můžeme pochutnat.
Kaštanovník potřebuje hodně místa
Pokud se rozhodnete pro pěstování vlastního kaštanovníku, musíte počítat s tím, že je to opravdu velký strom. Dosahuje výšky 20 až 25 metrů a starší stromy mohou mít kmen tlustý i 2 metry. Ve střední Evropě se dožívá obvykle 200 let, v Asii se ale najdou i 1000 let staré stromy! Navíc se jedná o rostlinu cizosprašnou, takže vám mnohem lépe bude plodit, když v jejím okolí budou další dva (nebo dokonce více) stromy.
Výběr stanoviště
Kaštanovník jedlý bude dobře růst na teplejších místech. Vysadit jej proto můžete ve vinařských oblastech. Protože je to poměrně silný alergen, neměl by být v oblasti lidských obydlí, ale spíš v sadech. Malé děti by si pod ním neměly hrát, což je taktéž důležité zvážit ještě před samotným pěstováním.
Kaštan setý: Foto Commons.wikimedia.org
Jedlý kaštan – pěstování
Půda by měla být kyprá a dobře propustná s pH 5 až 5,6. Měla by mít dostatečný obsah fosforu a draslíku. V prvních letech je dobré mladé stromy chránit před zimou i ostrým jarním sluncem – k tomu nám poslouží juta. Díky ní nedojde k popraskání kůry, což by mělo za následek strom náchylný k nemocem.
Výsadba více stromů
Budete-li vysazovat více stromů (což doporučujeme) je dobré nechat mezi stromy mezeru 10 až 15 metrů. U stromů pěstovaných ze semene je to obvykle 15 metrů a více, protože tyto stromy jsou rozložitější, u roubovaných stromů pak postačí rozestup okolo 10 metrů. Pokud zasadíte jeden strom, může dojít k výskytu tzv. hluchých plodů – tj. vytvoření prázdného obalu bez jádra. Právě z tohoto důvodu je dobré vysadit dva a více stromů.
Sklizeň kaštanů
Kvetení stromu začíná v květnu až červnu. Avšak teprve v říjnu začíná sklizeň zralých jedlých kaštanů. Tu je nutné provádět ručně. Menší plody můžete využít po umletí jako kaštanovou mouku, větší plody můžete zpracovat či zkonzumovat. Ještě před samotnou konzumací se doporučuje plody namočit ve vodě o teplotě 50 °C a následně ochladit. Tím se zbavíte parazitů uvnitř kaštanů a také prodloužíte životnost kaštanů.
Kaštany: Náhledové foto Pixabay
Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!