Jedlá soda při sázení česneku a další zajímavé rady
Výsadbu česneku už mají mnozí za sebou, nicméně určitě ještě není třeba házet flintu do žita. nějaké velké mrazy venku v podstatě ještě nepanují, takže se do toho můžete pustit. Ještě před tím vám ovšem nabídneme několika zajímavých rad našich předků. Podíváme se jak na ty tradiční, tak na méně obvyklé.
Potřebuje dusík a solidní předskokany
Mnohé babičky už tvrdily, že největších plodů dosáhneme tehdy, když umístíme česnek tam, kde je dostatečné množství dusíku. Právě tento prvek česnek potřebuje. Ideální je, když přijde do zeminy po plodinách, jimiž jsou:
- okurky,
- fazole,
- tykve,
- baklažány,
- rajčata.
Naopak, rozhodně česnek nepatří na záhon, kde se předtím pěstovala cibule, samotný česnek nebo nějaká jiná kořenová zelenina. Není-li jiná možnost, po úrodě vysaďte vikev setou, která by měla regenerovat podklad. Navrací mu dusík.
Česnek zjara: Foto Radek Štěpán
Moření česneku
Pro někoho samozřejmost, nicméně najdou se zahrádkáři, kteří česnek nemoří. Ideální ej roztok Sulky-K, a to pětiprocentní. Stroužky by se měly mořit cca 8 až 12 hodin. Na 1 kg česneku se používá 1 litr mořidla. Získá modrozelený odstín, a hlavně bude česnek ochráněn před plísní a různými parazity.
Jedlá soda jako zajímavý tip
Tato stará eko receptura se mnohdy používá i dnes. Česnek by měl být ochráněn před hnilobou, škůdci a také dodá stroužkům větší sílu pro růst. Bez problémů přečkají i skutečně chladné zimní měsíce. V třech litrech vody se rozpustí jedna polévková lžíce sody. Stroužky se přes noc namočí. Sadit se musí stroužky kořenovou částí dolů. Vzdálenost mezi stroužky se doporučuje okolo 7 až 8 cm. Mezi řádky by mělo být 20 cm. Závěrem ještě jeden zajímavý, leč neověřený, tip z internetu. Stroužky se mohou namočit bezprostředně před výsadbu na 3 minuty do vody nebo jiného ředěného průhledného alkoholu. Letos na pár stroužcích vyzkoušíme.
Česnek: Náhledové foto Pixabay
Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.