Jedlá soda a rajčata: skutečné účinky a mýty
Jedlá soda je dalším pomocníkem, který může pomoci vašim rajčatům. Pro některé vlastnosti (boj proti plísním či škůdcům) ji využíváme také v domácnosti. Může pomoci při čištění různých míst, včetně koupelny či kuchyně. Využijeme ji samozřejmě také při vaření. Jedlá soda ve spojení s rajčaty funguje, avšak není všemocná. Co jedlá soda umí a co už jsou mýty?
Odstraňuje plísně
Ano, toto jedlá soda skutečně umí. Bakteriální a plísňová onemocnění jsou u rajčat, ale také okurek, cuket a lilků velice častá. Plíseň na rajčatech poznáte podle malých hnědých skvrn na listech. Tato plíseň postupně likviduje listy, čímž jsou plody náchylnější ke spálení sluncem. Dalším typem je pozdní plíseň, kterou také odhalíte na listech, obvykle těch starších. Vyskytují se na vnějších okrajích spodních starších listů. Tyto hnědé skvrny se stárnutím stávají fialovočerné a na spodní straně listů se objevuje bílá plíseň.
- Jak použít jedlou sodu? Připravte si roztok z jedlé sody a vody. Tento nastříkejte na již existující plíseň nebo také na listy, které by mohly být ohroženy (například plíseň v jejich okolí). Jedlá soda zabrání šíření plísně. Není ale všemocná. Pokud je rostlina napadena již moc, nic jí nepomůže.
- Roztok připravíte následovně: Smíchejte tři litry vody, půl lžičky mýdla a jednu lžíci jedlé sody. Dejte do láhve s rozprašovačem a aplikujte na své rostliny v zatažených dnech, aby nedošlo ke spálení listů. Můžete stříkat na všechny listy a stonky, včetně spodní strany listů.
Foto: Pixabay
Zabíjí škůdce
I toto tvrzení je pravdivé. Jedlá soda se umí vypořádat s takovými škůdci, jako jsou například mšice, slimáci a hlemýždi. Dejte si ale pozor – jedlá soda je ve velkém množství toxická i pro rajčata, takže by mohla zahubit i vaši rostlinu. Jak ji tedy používat?
- Nasypte ji kolem základny rostliny.
- Připravte si roztok jedlé sody s vodou (viz výše) a nastříkejte jím rajčata.
- Přidejte jedlou sodu do již existujících pastí na slimáky a hlemýždě.
Lepší chuť rajčat
Některé zdroje tvrdí, že rajčata budou díky jedlé sodě sladší. Bohužel to není pravda. Ačkoli má toto tvrzení určitý vědecký základ (jedlá soda je zásaditá, jejím přidáním do půdy snížíte kyselost půdy a tím vzniknou méně kyselá rajčata), toto jedlá soda neumí. Kyselost půdy neovlivňuje chuť rajčat a navíc, abyste získali jiné pH půdy, museli byste jedlé sody do půdy přidat tolik, že by to pro rajčata bylo toxické.
Lepší kvetení rajčat
Ani tvrzení, že rajčata budou po jedlé sodě lépe kvést a ve větším množství, není bohužel pravdivé. Toto tvrzení je založeno na tom, že jedlá soda obsahuje sodík, který napomáhá rostlinám v kvetení. Nedostatek tohoto prvku v půdě je ale velmi vzácný. Pokud přidáváte sodík, když byste neměli, skončíte s nerovnováhou mikroživin, která nadělá více škody než užitku.
Boj proti padlí
Padlí patří mezi obávané houbové choroby. Když si jedlá soda umí poradit s plísněmi, poradí si také s padlím? Ano, je tomu skutečně tak! Padlí poznáte tak, že listy a stonky rostliny budou pokryty bílošedou látkou. Tento povlak se může rozšířit také na květy. Brání rostlině přijímat sluneční záření a tím nemůže docházet k fotosyntéze.
- Použijte roztok jedlé sody s vodou.
Zdroje info:
https://www.zahradkari.cz/us/sumperk/index.php?str=348
https://www.tomatobible.com/baking-soda-tomato-plants
Foto: Pixabay
Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!