Jedlá chryzantéma: květina, na které si zaručeně pochutnáte
Zatímco chryzantémy obvykle pěstujeme zejména pro jejich dekorativní hodnotu, existují i druhy, na kterých si raději pochutnáme. Jedlá chryzantéma (Chrysanthemum coronarium) nebo také zlateň věncová či kopretina věncová je jednou z nich. Tato rostlina se pěstuje pro kulinářské účely. U nás tuto rostlinu příliš neznáme. Svůj domov má v Asii, kde je velmi oblíbenou. K jídlu se používají mladé listy, výhonky či květy. Květy a kořeny rostliny je možné použít na přípravu čaje, který odstraňuje bolesti hlavy, nachlazení nebo mírní projevy diabetu.
Jedlá chryzantéma pěstování
Stejně jako je nenáročné pěstování ostatních druhů chryzantém, je velmi jednoduché i pěstování jedlé chryzantémy. Někteří se s touto rostlinou možná už setkali, ale pěstovali ji spíše pro okrasu, protože nevěděli, že se dá konzumovat. Jednou z podmínek úspěšného pěstování je vlhká půda. Chryzantéma je poměrně odolná rostlina, nicméně neměla by přemrznout. To už se pak k jídlu nehodí. Na zimu je tedy třeba rostlinu přesadit do květináče a přenést do místnosti, kde teplota neklesne pod bod mrazu.
Foto: commons.wikimedia.org, autor: Zeynel Cebeci
Výsev semen
I když můžete jedlou chryzantému zakoupit v květinářství či zahradnictví, levnější metodou je přímý výsev do půdy. Semena stojí okolo 30 Kč a v jednom balení je jich opravdu hodně. Vyséváme je na záhon od druhé poloviny května až do pozdního léta. Mezi jednotlivými rostlinami by měla být vzdálenost 10 až 15 cm. Řádky od sebe rozdělte na vzdálenost 30 cm.
Sklizeň chryzantémy
Pokud celou rostlinu odříznete asi 5 cm nad zemí, můžete sklízet opakovaně. S prvním sklízením počítejte tak 6 týdnů od výsevu – v tom čase by rostlina měla dosáhnout výšky 10 až 25 cm. Starší rostliny už nekonzumujte, nemají tolik chuti. Produkují ale boční výhonky, které jsou ke konzumaci vhodné a jakostně jsou na tom stejně dobře, jako mladé rostliny.
Zdravotní účinky jedlé chryzantémy
Rostlinu je možné zkonzumovat prakticky celou. Vždy se vyplatí jíst zelené části rostlin, dokud jsou ještě mladé, protože to obsahují nejvíce živin a mají také nejlepší chuť.
- Mladé výhonky, květy i okvětní lístky používáme na přípravu čaje. Ten popíjíme v případě bolesti hlavy, ale také při nachlazení – pomáhají zkrátit dobu chřipky a zotavit se z ní, odstraňují bolesti v krku. Taktéž posilují zrak.
- Květy se často používají do květinových čajů.
- Mladé listy a stonky se používají zejména do salátů. Dobře se kombinuje s rajčaty, naklíčenými fazolkami nebo jinými asijskými plodinami, jako je sója či mungo.
- Listy se mohou dusit podobě jako špenát, použít se dají do nádivek či polévek. Své využití mají samozřejmě také v asijských pokrmech.
- Všechny části chryzantémy můžete krátce osmažit na oleji spolu s česnekem a chilli papričkami.
Použití jedlé chryzantémy
Jedlou chryzantému můžete využít ve studené i teplé chuti. Není překvapením, že nejvíce živin získáte ze syrové rostliny. O jakých prospěšných látkách je řeč? Jedlá chryzantéma obsahuje spoustu minerálních látek a silic, vitamín C a A. U syrové chryzantémy můžeme obdivovat jemnou chuť i vůni. Čím je rostlina starší, tím je její vůně silnější, což může některým konzumentům vadit. starší listy získávají hořkou chuť, takže i jim se při konzumaci vyhýbáme.
Zdroje info:
https://abecedazahrady.dama.cz/clanek/jak-chutna-jedla-chryzantema
https://www.atlasrostlin.cz/kvetiny/zlaten-vencova-kopretina-vencova
https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0254629922001697
Foto: commons.wikimedia.org, author Subhrajyoti07
Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!