Je nejvyšší čas: Předpěstování rajčat krok za krokem
Kdo by nechtěl mít na zahrádce skvělá šťavnatá rajčátka? Asi každý. Jestliže se ale spolehnete pouze na sazenice prodávané v zahradnictvích, nejspíše nebudou sladké plody dle vašich představ. Ideální je proto předpěstování rajčat přímo doma. Nejde o nic složitého, začít je třeba ale včas. Polovina února je ideálním termínem. Je třeba dostatečné množství času k tomu, aby semínka vyklíčila a zesílila natolik, že se rostlinky uchytí na zahradě. Na záhon ven jdou zpravidla v polovině května. Jak tedy na předpěstování rajčat krok po kroku? To vám popíšeme v následujících řádcích.
Nákup semínek a příprava sadbovačů
V první řadě si připravte semínka rajčat. Jakou odrůdu si koupíte, je na vás. K dispozici jsou klasická tyčková rajčata, cherry rajčátka, případně třeba masivnější rajčata s obřími plody nebo malinká divoká rajčátka. Alternativ je zkrátka hodně. Po pořízení semínek můžete udělat rychlotest test klíčivosti. Připravte si kelímky nebo sadbovače. U kelímků je nezbytná díra ve spodní části na odtok vody. Ty je zapotřební předem precizně označit, ať víte, jaké odrůdy kde budou. Před plozením to nepoznáte. Výborné jsou zápichy do květináčů se štítky.
Správný substrát pro sazenice
Hodně důležitou roli pro růst sazenic hraje pochopitelně substrát. Ten nemusí nijak extra oplývat živinami. Stačí vzít polovinu klasické propustné zeminy a polovinu písku. Jinak lze pochopitelně již koupit namíchaný. Rostlinky v obou takovýchto substrátech vyrostou.
Foto: Pixabay
Výsadba semínek do sadbovačů nebo kelímků
Kelímky by měly být naplněné substrátem skoro po okraj. Do nádobek vložíte dle velikosti 2 až 3 semínka s tím, že je pak překryjete centimetrovou vrstvou zeminy. Lehce je pak přimáčknete. Pozor na to, aby byl substrát stále vlhký. Jen nemůže být přemokřený. Rajčata by měla viditelně vyklíčit za 2 týdny.
Světlo a teplo v hlavních rolích
Nádobky by měly být na teplém a světlém místě. Pro rajčata je ideální teplota pohybující se od 18 až 21 °C. Dopad světla by měl být prakticky ze všech stran. Pokud tomu tak nebude, rostliny se spíše vytáhnou, což nepotřebujete. Jejich stonek by byl tenký a došlo by k jeho jednoduchému zlomení.
Foto: Pixabay
Důležité je včasné přesazení
K přepichování byste se měli uchýlit v momentu, kdy budou mít rostlinky dva děložní lístky. Už prostě potřebují větší nádobu. K zesílení potřebují rostlinky dostatek místa. V květnu pak půjdou na venkovní záhon.
Zdroje info: prozeny.cz, ireceptar.cz
Náhledové foto: Pixabay
Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.