Je hřib hnědý radioaktivní? Možná ano, ale stejně se sbírá ve velkém

Hřib hnědý

Panšťák, hnědák, modrák, suchohřib. Přesně takto, a ještě mnohými jinými názvy je označován hřib hnědý. Tato skvělá houba je potěšením nejenom pro oko, ale také pro náš žaludek. Využití má skutečně multifunkční. Není také problém tuto houbu usušit nebo skladovat v mrazáku. Vynikající je mimo jiné i do octa. Pokud hřib hnědý neznáte, nebo vás zaujal úvodní titulek o jeho případné radioaktivitě, rozhodně nepřestávejte číst, v následujících řádcích se na tento hezký hříbek zaměříme mnohem podrobněji.

Hřib hnědý bývá v lese hlavně na podzim

Tato houba se většinou začíná objevovat na podzim, nicméně někde roste již od června. Poznáme ji poměrně jednoduše podle sytě hnědého klobouku a nahnědlého třeně. Ten může být jak baňatý, tak i poměrně tenký a rovný. Zespodu klobouku se nachází sytě světle žluté rourky. Při poškození houba modrá. Voní krásně houbovitě.

Hřib hnědýHřib hnědý: Foto Radek Štěpán 

Takřka nečerviví, ale milují ho lesní hlodavci

Hřib hnědý označovaný latinsky jako Xerocomus badius se vyznačuje tím, že minimálně červiví. Už jsme se setkali s kusy, které prolezlé byly, nicméně většinou jde o houbu, která chutná spíše hlodavcům a jiným škůdcům. Stopy po zubech jsou u mnohých kusů poměrně patrné.

Roste masově většinou v jehličnatých lesích

Jen málokdy se setkáme s tím, že by suchohřib rostl sám. Prakticky vždy je okolo sebe více hřibů hnědých, což je pro houbaře skvělé. Najdeme ho v jehličnatých lesích, vyrůstat nemusí pouze z podkladu, ale klidně i z pařezu nebo zetlelého dřeva či šišky. Plodnice se mohou skrývat i v trávě na okraji lesa.

Hřib hnědý

Hřib hnědý: Foto Radek Štěpán 

Král kuchyně

Suchohřib se hodí takřka do každého pokrmu. Vynikající je v polévkách, ale rozhodně jej můžete použít také v omáčkách nebo do smaženice. Zapomenout nelze ani na nakládání do octa. V tom je vynikající, protože nijak neměkne podobně jako babky a některé klouzky. Můžete si jej klidně i nasušit.

Hřib hnědý

Hřib hnědý: Foto Radek Štěpán 

Jak je to s radioaktivním cesiem?

Podle studie vědců, mezi které patří Aumann, C. Clooth, G. Steffan a B. Steglich, se přímo v této houbě ukládá větší množství césia. To je radioaktivní. Nejvíce je jej v samotné pokožce houby. Za obsah této látky může hlavně barvivo norbadian, které tento prvek váže. I tak se ale nachází v hlíze minimálně, takže bychom žádné velké obavy mít neměli.

Zdroje info: nahoubach.cz, Aumann, C, Clooth, G, Steffan, B, and Steglich, W. Complexation of cesium 137 by the cap pigments of the bay boletus (Xerocomus badius). Germany: N. p., 1989. Web. doi:10.1002/anie.198904531.

Hřib hnědý: Náhledové foto Radek Štěpán 

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.