Javorový sirup: můžete si vyrobit svůj vlastní. Není to ale nic jednoduchého
Javorový sirup je dnes už velice známé sladidlo. Oblíbené je zejména v Kanadě a USA, kde se používá nejvíce. Své příznivce si našel po celém světě, Českou republiku nevyjímaje. Jako první získávali sladkou šťávu z javoru indiáni. Od nich to odkoukali „bledé tváře“, kteří měli lepší nástroje, a proto zvládli sklidit více šťávy. Více, než sami potřebovali. A javorový sirup se tak dostal na trh k prodeji.
Není javor jako javor
Javorový sirup se ale nevyrábí ze všech javorů. Úplně nejlepší ke sběru mízy na přípravu javorového sirupu je javor cukrový (Acer saccharum). Právě jeho listy známe z kanadské vlajky. Ke sběru je ale vhodný také javor červený (Acer rubrum) a javor černý (Acer nigrum). Javor stříbrný se často plete právě s javorem cukrovým, není ale pro sběr mízy vhodný.
Javor – sběr mízy: Foto Pixabay
Vypěstujte si javor cukrový
A právě javor cukrový lze pěstovat i u nás. Dosahuje výšky 10 až 15 m. Na začátku se vám jeho růst může zdát příliš pomalý, ale nebojte se – časem poroste rychleji. Je to nenáročný strom, o který se musíte starat, pouze když je mladý. To jej musíte chránit před divokými zvířaty, kteří jej mohou okousat, nebo také před suchem. Nejvíce mízy budete mít ze stromu, který je na slunci, avšak javor roste i ve stínu. Půda by měla obsahovat dostatek živin a měla by být pokud možno jílovitá. Javor cukrový je ale velmi tolerantní, poroste i za méně ideálních podmínek, i když pomaleji.
Sběr mízy z javoru
Míza se sbírá na samém začátku jara, kdy se strom probouzí ze zimního spánku. Je to v období na začátku března, kdy již teploty přes den stoupají nad nulu, zatímco v noci stále ještě mrzne. Právě v tuto dobu totiž stromy čerpají vodu ze země a obsahují sladkou mízu v největším množství v roce. Sběr mízy není náročný, avšak výroba javorového sirupu ano. Problém je totiž v tom, že javorový sirup musí obsahovat 67 % sacharidů. Než k tomuto výsledku dojdete, budete muset odpařit spoustu vody. To znamená, že na 1 litr javorového sirupu, bude potřeba okolo 35 až 40 litrů mízy.
Kolik mízy můžete získat?
Strom je v plné síle, když má 30 let. To pak vyprodukuje i 150 litrů mízy za rok (obvykle se ale čerpá maximálně 50 litrů za rok, aby nedošlo k přílišnému oslabení stromu). S prvním odběrem mízy ale můžete začít už u desetiletého stromu. Šťávu lze získat i z nařezaných větví stromu, nebo přímo z kmene. Odebírání mízy z kmene je invazivnější, nicméně sesbírá se větší množství šťávy. Pro tento způsob se navrtá do stromu díra hluboká 6 cm a do ní se zarazí dutý kovový nebo plastový čep. Vzrostlý javor zvládne i dva takové otvory.
Javorový sirup: Náhledové foto Pixabay
Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!