Jarní výsadba česneku: Jaké jsou výhody, co je potřeba a jak správně postupovat

česnek

Stále oblíbenější je výsadba česneku na jaře, které je umožněno i mírnější zimou za poslední roky. Které odrůdy jsou nejvhodnější? Co vše budete potřebovat a jak správně postupovat při výsadbě?

Nejlepší odrůdy pro jarní výsadbu

Základem úspěchu je výběr vhodné odrůdy. Mezi osvědčené patří odrůda Benátčan, která je vhodná pro podzimní i jarní výsev. Počet stroužků v cibulce je 12 až 18, termín sklizně je na začátku srpna. Výhodou je, že Benátčan lze skladovat až 2 roky, což zaručuje, že budete mít česnek vypěstovaný na zahrádce stále po ruce. Další ideálním kandidátem je odrůda Matin. Jedná se o jarní nepaličák mající vysoký výnos, a to i v případě suchého léta. Pyšní se velmi příjemnou chutí. Výhodou je, že lze dlouho skladovat a poskytne vám tak vlastní zásobu česneku až do další sklizně. V cibulce je 8 až 12 stroužků. Termín sklizně je už okolo 20. července.

Mezi jarní vhodné odrůdy patří také Japo II vyznačující se příjemnou chutí. Patří mezi vůbec nejchutnější odrůdy. Počet stroužků v cibulce je 8 až 13. Sklízí se na začátku srpna. Při opožděné sklizni se nerozpadá.

Nezbytná výbava a postup při výsadbě

Základem je kvalitní sadba, dále sázecí kolík, startovací hnojivo a 5% roztok sulky na moření. Hlavičky česneku nejdříve opatrně rozeberte. Poškozené odstraňte. Takto připravené hlavičky dejte do nádoby a zalijte je přípravkem na moření. Nechte působit 10 až 12 hodin. Poté stroužky vyndejte, nechte osušit. Takto máte sadbu připravenou.

Volba vhodného stanoviště

Místo volte slunné. Půda je ideální lehká, tj. písčitohlinitá. Pakliže ji nemáte, tak stačí běžnou zeminu smísit s pískem v poměru 3 díly zeminy a 1 díl písku. Po výsadbě je třeba pravidelné zalévat. Avšak substrát nesmí být nikdy přemokřený.

stroužky

Foto: Pixabay

Výsadba do truhlíků

Pěstovat česnek můžete na záhonu, ale také na balkonu či terase. Stačí provést výsadbu do truhlíku. Je to podobné jako v případě pěstování na venkovních záhonech. Použít můžete i neoloupané stroužky nepaličáku, u kterých se už objevily zelené výhonky. V tomto případě máte totiž absolutní jistotu, že vám vzejdou. Mezi vysazovanými stroužky je třeba nechat místo cca 5 cm a výsev provádějte jen 2 cm hluboko.

Je třeba dát na slunné místo a nezapomínat na pravidelnou zálivku. Někdy se může stát, že právě při pěstování v mobilní nádobě začnou žloutnout listy. To znamená, že má česnek nedostatek dusíku a je třeba přihnojit.

Zdroj: ceskestavby.cz, zahradkarskaporadna.cz

Náhledové foto: Pixabay