Jarní řez rybízu
Jaro je obdobím, v němž je zapotřebí vykonat mnohé práce, které zajistí bohatší úrodu. Typická je například prořezávka rybízu. Ovocné keře potřebují ještě před sezonou ošetřit, a to dokonale. Pokud i vy váháte s tím, jestli řez uskutečnit, určitě neotálejte a pusťte se do něj. Pokud nevíte, jakým způsobem červený, černý nebo bílý rybíz prořezat, jste na správné adrese. V následujících řádcích vám prozradíme, jakým způsobem tak učinit. Soustředíme se ale i na mnohé další aspekty, které s prořezem rybízu souvisejí.
Proč prořezávat rybíz?
Díky ořezu bude keř či stromek mnohem více prosvětlený. Když odstraníme staré již ne příliš vynášející větve, setkáme se s větší vzdušností rostliny a také s tím, že se k plodům dostanete mnohem lépe a pohodlněji. Mladé výhonky přinesou samozřejmě mnohem vyšší sklizeň. Budete tak mít jistotu, že sklidíte větší množství plodů.
Kdy prořezávat rybíz?
Důležité je i vědět, kdy se vydat na prořez. Optimálním obdobím je samozřejmě právě únor. Pravda je ale taková, že při současných parodiích na zimu jsou mrazy v únoru možná nejvyšší ze všech měsíců, a tak není od věci počkat. Teplota by se v každém případě již neměla dostávat pod 5 stupňů Celsia. To by mohlo keříkům anebo stromkům rybízu uškodit. Popravdě v takovýchto teplotách se ani nikomu venku být nechce.
Pravidla pro prořezání rybízu
Základní pravidla pro prořezání rybízu se pokusíme shrnout v následujících odrážkách.
– starší větve poznáme podle mnohem tmavší kůry
– černý rybíz dá větší úrodu na větvích starých 2 až 3 roky
– červený rybíz plodí optimálně na výhonech starých 2 až 5 let
– bílý rybíz plodí také nejlépe na výhonech starých 2 až 5 let
– staré větve mají mimo minima plodů i malé listy
– odstraňte i nemocné části keřů
– řezné rány je třeba realizovat u spodní části odstřižené větve
– zatřete řezné rány štěpařským voskem či latexovou barvou
Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.