Jarní probuzení zahrady
Konec zimy a začátek jara většinou nevypadá na zahradách a zahrádkách příliš vábně. Naštěstí už se začíná pomalu oteplovat a první teplé sluneční paprsky přímo zvou k prvním jarním zahradním pracím. Co všechno je potřeba stihnout udělat na vaší zahradě hned z kraje jara?
S pracemi na zahradě je vhodné začít nejpozději v únoru
Pokud se chcete těšit z krásného zeleného trávníku už z kraje sezóny, je vhodné hned po roztátí sněhu podpořit trávník jemně rozemletým kompostem. Pozor si však dejte na to, abyste po trávníku nechodili zbytečně příliš mnoho, abyste příliš neudupali jeho zkřehlá vlákna.
Pokud začínají již únoru teploty stoupat, je vhodné věnovat patřičnou péči i ovocným stromům a keřům. Právě na nich se v zimním období často usídlil hmyz a další škůdci a v únoru je vhodný čas použít patřičný postřik.
Zároveň přichází čas na rytí vašeho záhonu, ale i odstranění plevele a přihnojení. S vlastní výsadbou nebo setím ještě počkejte. Výjimku můžete udělat u některých druhů zeleniny, které je již možné vysévat do pařníků, jedná se především o salát, okurky, petržel, cibuli a česnek.
V přípravných pracích pokračujte i v průběhu března
Březen je řadou zahrádkářů označován za nejdůležitější jarní měsíc, protože co v březnu nestihnete, v dalších měsících již nedoženete. Právě březen je ideální čas pro jarní střih stromků a křovin, zároveň také nastává ideální období pro výsadbu nových ovocných stromků. Na konci března je pak ideální vysadit i okrasné opadavé listnaté stromky.
Zvláštní péči potřeba v březnu věnovat i jahodníkům, kterým budou pomalu rašit nová srdéčka. Pokud je nemulčujete, je nezbytné půdu kolem jednotlivých rostlinek lehce nakypřit.
Zároveň je potřeba věnovat pozornost i růžím, které se v březnu budí ze zimního spánku. Nezbytné je odstranit jejich suché části a případně je přivážeme k podpěrám. Případně vysadíme růže nové.
V březnu už nemusíte po trávníku našlapovat po špičkách, a naopak je potřeba jej pořádně provzdušnit, s čímž vám může pomoci vertikutátor. Jestliže jej nemáte, můžete trávník provzdušnit i pořádnou prací s hráběmi.
Zapomenout byste pak neměli ani na pravidelnou zálivku. Sice by v březnu měla být půda po zimě dostatečně vlhká, ale věřit pranostikám se nemusí zrovna vyplatit. Dostatek vody dopřejte hlavně vysetým semínkům a malým sazeničkám, a to nejen volně v záhonu, ale i pařníku či skleníku.
Duben je časem prvního sekání
Hlavním úkolem, který byste v dubnu rozhodně neměli zanedbat je první sekání trávníku. Pokud nebudete čekat až trávník příliš vyroste je možné jej nechat jako mulč a použít jej pro přilepšení i k čerstvě zasazeným stromkům a keřům.
Na okrasných zahradách je čas okopávat cibuloviny a zbavit je plevele, ale i sázet letničky. Zároveň přichází i čas čištění a napouštění zahradních jezírek. Vaše zahrada se tak konečně probouzím v pravém slova smyslu.
Jaro je tak na zahradě především ve znamení práce. Dejte si pozor i na správné uskladnění vašich pomocníků.
Ačkoli jen stručný výše uvedený výčet jarních prací vypadá velmi obsáhle a složitě, s kvalitním zahradním nářadím vám jistě půjde práce pěkně od ruky. V dalších měsících se pak můžete těšit nejen na pestrou škálu květů, ale i chuť čerstvé zeleniny a ovoce.
Pamatovat byste však měli na správné ukládání nejen zahradního nářadí, ale i případného elektrického nářadí a zahradní chemie. Ideální je mít uzamykatelný prostor, kam vše uložíte, než se k práci na zahradě vrátíte. Ideálním řešením je třeba zahradní domek.
Cena zahradních domků se liší podle jejich velikosti, vzhledu, a hlavně materiálu. Pokud chcete v zahradním domku uchovávat i dražší předměty vřele doporučujeme zahradní domky s podlahou. Pamatujte i na to, že pokud se rozhodnete do zahradního domku investovat více, může vám posloužit i jako sezónní chata, a to i na přespání.
Náhledové foto: benzin / Adobestock.com
Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.