Jarní postřiky ovocných stromů
Chránit si dřeviny na vlastní zahradě musí být jakousi nepsanou povinností každého zahradníka. O tomto faktu svědčí i nezbytnost jarního, nebo lépe řečeno předjarního postřiku ovocných stromů a dřevin všeobecně. Momentálně je bohužel různých nemocí a škůdců stále více, a tak se bez chemie bohužel obejdeme jen velmi těžko. Riskovat celou úrodu jen pro to, že patříte mezi zaryté odpůrce hnojiv a postřiků by byla škoda. Začít je také třeba včas, aby byla účinnost postřiku maximální. Kdy tedy na jaký postřik ovocných stromů?
V březnu vyrazte proti nemocem a škůdcům
Chcete-li se efektivně bránit onemocněním a škůdcům, pak vyrazte stříkat vaše dřeviny již v březnu. Venku sice bude ještě stále nevlídno a nehostinno, nicméně později by už mohlo být bohužel pozdě. Spolehnout se můžete na to, že v případě absence větru a teplotě převyšující 10 stupňů Celsia budou účinky vašeho postřiku maximální a vy si budete moci být jisti vysokým stupněm ochrany vašich stromků a keřů.
Škůdci jsou velmi odolní
Škůdci dřevin se vyznačují skutečně vysokou rezistencí a postřik je třeba provést některým z přípravků, které dokážou zničit většinu škodlivých cizopasníků. Z přípravků bychom mohli doporučit třeba Oleokol anebo Frutapon. V dávkování 100 ml na 10 l vody vám vydrží na velkou část vašeho sadu. Stříkat bychom měli dřeviny i po jejich kmeni. Starou kůru totiž nejrůznější škůdci doslova milují, a to díky její nízké obranyschopnosti.
Které škůdce byste měli zničit?
Škůdci, jež jsou schopni přezimovat, se u nás vyskytují bohužel v poměrně velkém množství. Svým včasným zapůsobením dokonale uničíte vajíčka mšic anebo svilušky. Zbavit byste se měli ale i štítenek. Z dalších potenciálních nebezpečí bychom neměli zapomenout na meru jabloňovou. Nepříjemné ale mohou být i píďalky. V době rašení pupenů bude nezbytný postřik proti květopasovi, a to ve stádiu již zelených pupínků.
Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.