Jarní péče o půdu a trávník: Hnojit, kypřit, regenerovat

půda

Před vypuknutím opravdového jara je nezbytné dokončit veškeré přípravné a udržovací práce ze zimy.  Co vše byste měli stihnout v březnu na zahradě? Na co nezapomenout a proč?

Zimní odpočinek pomalu končí a začíná plánování, co letos pěstovat. Většina se pustila už do výsevu prvních semínek, která se pomalu a jistě derou za okny na parapetu. Pro zdárné pěstování je třeba mít připravené záhony. Rovněž tak trávník potřebuje péči.

Příprava záhonů

Každý zahrádkář ví, že je dobré mít záhony na podzim zryté, neboť nerovný povrch může zadržovat více vláhy a díky mrazu se půda nakypří, díky čemuž je na jaře snadnější její zpracování. Pakliže se vám z jakéhokoli důvodu nepodařilo zrýt záhony na podzim, je tak ideální učinit nyní na jaře. Stejně tak pokud pěstujete růžičkovou kapustu, tak máte záhony, které nyní potřebují zrýt a připravit na nové plodiny.

Na úpravu menších záhonů si vystačíte s rýčem a vidlemi, jakožto motyčkou, hráběmi, lopatkou, ideálně na dlouhé násadě. Pořídit můžete také multifunkční sadu, u nichž na jednu násadu lze nasadit různé příslušenství.

Nezbytná regenerace trávníku

Jakmile zem vyschne, je třeba vyhrabat z trávníku veškeré nečistoty. Na to jsou ideální hrábě s kratšími kovovými hroty. Nezapomeňte odstranit mech, plevel, zplstnatělou trávu, na to jsou vhodné provzdušňovací hrábě. Na provzdušnění trávníku je nejlepší samozřejmě vertikutátor neboli provzdušňovač mající otáčející nože, které právě odstraní mech, plevel, zplstnatělou trávu, ale k tomu i prořezávají drny. Po vertikutaci mají slunce, voda i živiny snadnější přístup ke kořínkům trávy. A díky tomu se trávník tolik nepodmáčí.

zemina

Foto: Pixabay

Březen lze začít s hnojením

V březnu je možné začít i s hnojením. Vegetace potřebuje ke zdárnému růstu živiny, zejména dusík, jenž podporuje dělení buněk a tvorbu nových částí rostlin. Pakliže má trávník nedostatek živin, projeví se to jeho zelenožlutou barvou a pomalým růstem. Kvalitní hnojiva obsahují optimální množství dusíku, draslíku, hořčíku i fosfátu.

Zdroj: idnes.cz, chatar-chalupar.cz

Náhledové foto: Pixabay