Jarní péče o královnu květin: Základem je hnojení, zálivka a správné prořezání růží
Růže patří mezi oblíbené květiny. Zkrášlí každou zahradu. K tomu si je můžete nařezat i domů do vázy. Jak se starat o královnu květin na jaře? Jak na správný řez a dle čeho se řídit?
Po zimě je třeba začít s prvním jarním řezem růží, aby hned od začátku rostliny náležitě zesílily a vykvetly vám v tu pravou chvíli. A jakou další péči růže potřebují na jaře?
Správný řez dle druhu růže
Jakmile růže začnou na jaře rašit, dobře z rašících oček rozpoznáte, které části rostliny jsou živé a které ne. Vždy je třeba vyčkat na tuto dobu. V nižších polohách se růže začnou zelenat už v březnu, zatímco ve vyšších polohách s nižšími teplotami to může být až v polovině dubna. Předjarní řez je pro velikost keřů i pro vydatnost kvetení zcela podstatný. Proto je třeba ho provést co nejlépe a nejpřesněji.
U keřů je třeba vystříhat nalomené i promrzlé větvě. Řez či střih je třeba provést zhruba 5 až 8 cm nad očkem, a to zásadně v kolmém směru. Pozice oček může směřovat ven u hustých keřů, směrem nahoru u převislých růží. Jakmile vám zůstane na keři pouze zdravé dřevo, vystříhejte ještě slabé větvičky a taktéž zplanělé výhonky, které obvykle vyrůstají v blízkosti hlavního kmínku. Tyto podnože lze snadno poznat, neboť jsou tenké, zelené a listy, které na nich vyrůstají, jsou velmi drobné. Zbytečně by tak mohly hlavní rostlinu utlačovat. Proto je dobré je odstraňovat i během roku, jakmile se objeví.
Jak na jarní řez velkokvěté růže
Velkokvěté růže neboli čajohybridy dorůstající do výšky 50 až 120 cm je třeba řezat radikálně. Můžete ponechat například 15 až 20 cm z metrového keře. Oproti tomu mnohokvěté růže, jako například floribundy, ponechte minimálně třetinovou výšku, tj. z metrového keře něco okolo 30 cm. Nejméně se krátí polyantky, což jsou růže dorůstají do výšky 120 cm. Těm ponechte zhruba 50 cm výšky po řezu. Na polovinu se zkracují tzv. skalkové růže, které bývají označovány jako miniaturní či trpasličí. Stačí je jen prosvětlit a odstranit pouze poškozené větvičky.
Foto: Pixabay
Vhodný čas začít s přihnojováním
Jakmile růže prořežete, je nutné začít rovněž s přihnojováním. V případě mladších rostlin postačí přidávat k růžím pravidelně, alespoň 1x měsíčně kvalitní domácí či koupený kompost. U starších rostlin je potřeba přidat i minerální hnojivo. Pravidelné přihnojování nepodceňujte, neboť takto dodáte rostlině potřebné živiny. Odměnou vám bude spousta nádherných květů.
Zdroj: rostlinky.cz, dumazahrada.cz
Náhledové foto: Pixabay