Jarní keře – zjistěte, jakou potřebují péči
Zima je pomalu na ústupu a v zahradách se objevují první květy. Ale pokud se vám zdá, že vám letos keře a stromy nenabízejí takové uspokojení jako v předchozích letech, podívejte se na to, jakou jste jim v minulých letech věnovali péči.
Prakticky všechny dřeviny, jež vykvétají na jaře, tvoří svá poupata na dvouletých nebo jednoletých výhonech. Pokud je tedy plánujete řezat na konci zimy, připravíte se o většinu té krásy doslova jedním tahem.
Hlubší řez je jednou za čas potřeba
Jarní keře je vždy nutné ořezat po odkvětu. Ovšem existuje výjimka, a tou je hlubší řez. Zatímco při běžném řezu odstraňujeme jen odkvetlé části, hlubší řez odstraňuje množství větví až u země, aby došlo k omlazení a regeneraci keře, koruna se zároveň prosvětlí, což dále podpoří tvorbu ceněných poupat.
Květenství je vhodné odstraňovat i z dalšího důvodu – na větvích se pak netvoří semena, která by rostlinu zbytečně vysilovala a odebírala jí živiny. Navíc keř si „pamatuje“, kolik semen vyprodukoval a to kvete následujícího roku méně.
Zdroj obrázku: Pixabay.com
A které keře takto seřezávat? Svědčí to zejména trojpuku, zlatici, pustorylu, okrasným druhům meruzalek, kolkvícii, zákule japonské nebo tavolníkům, jež vykvétají právě na jaře. Ovšem mnoha jiným byste mohli takovou péčí spíše ublížit. Tradičně se neseřezávají například šácholany, kalina řasnatá, štědřenec anebo oblíbený vilín.
Řez napáchá na tvaru jejich koruny často tak velké škody, že je lze napravit jen mnohaletou péči, a ani tak se to leckdy úplně nepovede. U těchto choulostivých druhů proto přistupujte jen k odstraňování poškozených větví a jinak je nechte zcela bez zásahu.
Vajgélie jako výjimka
I když je o vcelku univerzální návod, oblíbené vajgélii, kterou lze v zahradě spatřit stále častěji, se s ním vyhněte. Nejlépe se jí daří, pokud ji po několik let necháte být a zmladíte ji pouze jednou za 4-5 let. Odkvetlé větve zkraťte v takovém případě o dvě třetiny. Podpoříte tak její obnovu během příštího roku.
Zdroj obrázku: Pixabay.com
Při zásahu se řiďte podle velikosti květů
Máte-li doma například šeříky, jejichž odkvetlé hrozny lze snadno odstřihnout, případně menší rododendrony, u nichž lze po odkvětu mrtvý rostlinný materiál opatrně odlomit, pak to není problém. Přistupte k tomu hned po odkvětu – stejně jako u všech dalších keřů. Pokud byste zaspali, připravili byste se zbytečně i o část nových poupat, která už rostlina stihla nasadit.
Dobré rady pro stříhání dřevin
Než se však do řezu pustíte, vyplatí se natáhnout pod keř či živý plot plachtu. Usnadníte si tím práci, protože ořezané větve ze země jednoduše seberete. Pokud však stříháte vyšší dřeviny, rostoucí v blízkosti živých plotů nebo již obdělaných záhonků, natáhněte plachtu do výšky. Zamezíte tak uváznutí uřezaného dřeva ve zdravých rostlinných strukturách. Pro práci ve výškách pak doporučujeme samozřejmě teleskopickou rukojeť. Pracuje se s ní lépe a řečněji než s klasickými zahradnickými nůžkami za použití žebříku.
Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com
Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)