Jarní hnojivo pro levandule, po kterém krásně a bohatě porostou

Levandule

Rozkvetlá a rozrostlá levandule je chloubou zahrady. Nehledě na to, že její pěstování není náročné a zvládne jej i úplný začátečník. Navíc, pokud ji doma nasušíte, můžete ji využit na sto způsobů. Například je můžete rozdrtit a umístit do relaxačního polštáře, připravíte z ní přírodní repelent, ale také si ji můžete užít ve formě čaje nebo koření. Aby se jí však dařilo a bohatě rostla a kvetla, umístěte levanduli na slunce, kam sluneční paprsky dopadají alespoň osm hodin denně. Chraňte ji také před větrem a nezapomeňte na správné hnojivo.

Levandule musí být na správném místě

Pokud se chystáte levanduli pěstovat nebo ji pěstujete, ať už na zahradě nebo v květináči, jedno je jisté – tato rostlina nemá ráda nadměrnou vlhkost. Ta totiž rostlinu dokáže zničit. Co se týká půdy, tak by měla být lehčí a provzdušněná. Pokud můžete a je to přece jen pro vaše prostory vhodné, vytvořte jí malou mez, která zajistí odtok přebytečné vody. Do půdy také zamíchejte trochu písku, ten je pro rostlinu skvělou volbou. 

Zemina by měla být mírně zásaditá a při výsadbě dejte do jámy kompost. Pokud kompost nemáte, můžete využít sílu pomalu uvolňujícího hnojiva s nižším obsahem dusíku. 

Skořápky vajec
Foto: Pixabay

Hnojení levandule

Jelikož levandule patří k nenáročným rostlinám, její hnojení je možné provádět jednou za rok, víc živin opravdu nepotřebuje. Stačí ji obohatit o fosfor a draslík, pak bude bujně růst a kvést. Pozor si ale dávejte na nadměrné množství dusíku, který nemá blahodárný vliv na vůni květů. Hnojení provádějte v dubnu. Máte-li kompost, dopřejte ho levandulím. Stačí ho nasypat kolem rostliny a máte vystaráno. 

Existuje však další možné řešení, čím levandule přihnojit. Využít můžete skořápky od vajec, které běžně končí v koši. Obsahují značné množství vápníku, který samozřejmě velice potěší i levandule. Také sníží kyselost půdy a poskytnou také další minerály. Skořápky od vajec tedy nevyhazujte, ale opláchněte je, nasušte na slunci, rozdrťte například v hmoždíři či paličkou na maso a nasypejte je k rostlině. Dále také můžete připravit tekuté hnojivo. Stačí skořápky rozemlít například ve smoothie mixéru a zalít jedním litrem vody. Skořápek přichystejte dvě hrsti. Směs nechte alespoň dva dny odpočívat. Poté jeden litr hnojiva zřeďte se třemi litry vody a zalijte levanduli. Navíc hnojivo můžete použít také pro pokojové a jiné rostliny.  

Zdroj: https://www.dumazahrada.cz/clanek/zazracne-hnojivo-na-levanduli-202621.html, https://www.uleontynky.cz/pestovani-levandule/

Náhledové foto: Pixabay

Zahrada je únik, fyzická aktivita na čerstvém vzduchu, zdraví, zábava, radost a neodolatelný klid. Možná jste i vy takového názoru? Pokud ano, ráda se s vámi podělím o své zkušenosti z oblasti zahradničení. :)