Jarní detoxikace? Vyzkoušejte tu s bršlicí
Jen málokterá bylinka z našich jarních luhů a hájů si dokáže s odkyselením organismu poradit tak, jako právě bršlice kozí noha (Aegopodium podagraria). Naše babičky ji také znaly jako kerhátek, kerhát, husí packu nebo pěťour (neplést se známým úporným plevelem).
Pro léčivé účely se sbírají oddenky i listy, nám však na jaře poslouží právě listy. Sbírejte jen ty mladé, mají nejvíce užitečných látek a poměrně příjemnou chuť. Nemusíte se bát. Bršlice roste a obráží opravdu rychle (jde koneckonců o poměrně nepříjemný plevel), takže mladé rostlinky určitě nezničíte. A na „svou“ lokalitu s bršlicemi se tak můžete pravidelně vracet.
Náš tip: Jedno z využití bršlice najdete i v jejím latinském názvu. Používala se totiž k léčbě dny nohou alias podagry.
Bršlicový nápoj pro očištění organismu
Chcete pro své tělo něco udělat, ale jen neradi saháte po komerčních prostředcích? Vezměte jednu hrst bršlice a rozmixujte jí se sklenicí vody. Obsahuje asi 10x více minerální látek a vitamínů než oblíbené zelí a chutná také docela dobře. Hotový nápoj vypijte a to nejlépe ráno ještě před snídaní (celková denní dávka by neměla přesáhnout 250 ml).
Užívejte 14 dní a těšte se na prospěšné účinky detoxikace. Dojde k odplavení nebezpečných toxinů a svoje tělo zásobíte také cennými živinami. Prospěšný je zejména vysoký obsah vitamínu C, dále pak provitamin A, bílkoviny, železo, mangan, měď a bór. Není divu, že ve středověku byla bršlice kozí noha dokonce cíleně pěstována v klášterních zahradách.
Podporuje trávení, pomáhá při rozpuštění kyseliny močové (odtud již míněné působení při bolestivé dně), odvodňuje, působí protizánětlivě a je antirevmatická. Ovšem při vyšších dávkách vás může zaskočit i projímavými účinky, takže pozor na to. Pokud na sobě něco podobného pocítíte, raději snižte dávkování.
Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com
Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)