Japonský vodní pepř vypěstujete i v květináči
Název z nadpisu vám možná nic neřekne, ovšem rdesno peprník (Persicaria hydropiper), to už je nejspíš jiná káva. Asi vás překvapí, že nejde jen o úporný plevel, ale také o atraktivní bylinku asijské kuchyně.
Znát ho můžeme zejména z japonské kuchyně. Tady se přidává do salátů, tepmpur i do sushi. A pokud ho usušíte a nadrtíte, uplatní se i jako pikantní koření. A aby toho nebylo málo, v květináči vás potěší i svým atraktivním vzhledem.
Japonský vodní pepř v obchodech
Chcete-li skloubit atraktivitu a jedinečnou chuť, poohlédněte se v zahradnictvích po Persicaria hydropiper ´Rubra´. K sehnání bývají menší sazeničky, které se však velmi rychle rozrostou.
Potěší zajímavě zbarvenými listy i květy. Celková výška rostliny se pohybuje od 30 do 50 cm a atraktivní listy jsou kopinaté, dlouze špičaté a slabě osrstěné. Převislé květy se objevují od července do října.
Zdroj obrázku: Pixabay.com
Jak pěstovat japonský vodní pepř
Potřebuje humózní půdu v květináči, umístěném na slunném nebo polostinném stanovišti. Poroste vám i volně na záhonku, ovšem naše zimy nepřežije, takže je mnohem lepší přezimovat ho v místnosti při teplotě asi 10 °C. Vytváří poměrně pěkně, kompaktní, lehce převislé keříky. Potřebuje přiměřenou zálivku, ale nesmí nikdy vyschnout.
První lístky můžeme začít sklízet už dva měsíce po zasazení do truhlíku. V zásadě ho použijete všude tam, kde klasickou petrželku, jen bude výsledný pokrm o něco štiplavější. Do pokrmů se listy přidávají zejména ke konci tepelné úpravy, jinak ztrácí svou svěžest
Příliš to s nimi ale nepřeháněje, při vysokých dávkách začíná být japonský vodní pepř toxický (což ostatně platí i o mnoha jiných bylinkách, takže se není třeba bát). Lze ho i zamrazit nebo nasušit. Sušte ho v temnu a na místě s dobrým prouděním vzduchu.
Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com
Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)