Japonský strom: Proč jej mít doma a jak ho pěstovat?

tlustice

Krasula, japonský strom nebo také japonský strom peněz, je velice vyhledávanou a oblíbenou pokojovou rostlinou. A proč je tolik oblíbený? Protože se o něm tvrdí, že přitahuje peníze, a navíc jde o velmi krásnou o nenáročnou pokojovku. Krasula neboli tlustice, má nádherné žlutozelené listy, které rostou hustě na silných větvičkách. A pokud budete trpěliví a budete se o něj dobře starat, odvděčí se vám překrásnými růžovými květy. A kdo ví, možná vám také přitáhne peníze a již nikdy nebudete mít hluboko do kapse. Jak o takový krásný strom pečovat?

Tlustice
Foto: Pixabay

 

Péče o tlustici

Věděli jste, že tento japonský strom spadá mezi sukulenty? Ano, a stejně jako ostatní sukulenty, je i tento nenáročný na péči. Přemýšleli jste nad tím, že byste si jej pořídili? Nebo jej máte doma a nechce se mu kvést? Možná jste stromu neposkytli dostatek světla nebo jste ho ořezali více, než jste měli. 

Jak už jsme zmínili, rostlina patří mezi sukulenty a její listy obsahují velké množství vody. Můžete ji také umístit na balkon či zahradu, a to od jara do podzimu. Jen si pohlídejte, aby květinu neohrozily ranní mrazíky a nespálilo jí slunce. Na zimu ji vezměte domů, jinak by vám zmrzla. Ještě ale před udeřením zimy ostříhejte visící větvičky, a pokud je rostlina velká a potřebuje větší květináč, přesaďte ji.

Tlustice
Foto: Pixabay

Krasulu lze také množit pomocí řízků. K tomuto kroku použijte přibližně deset až patnáct centimetrů dlouhé částí rostliny. Ty poté zasaďte do zeminy smíchané s pískem a pravidelně ji zalévejte, aby směs nevyschla. Přibližně po čtyřech týdnech by větvička mohla zakořenit a je připravena na přesazení do větší nádoby. 

Jaké květináče jsou pro výsadbu vhodné

Pro výsadbu je důležité použít široký a těžký květináč a zvolit zeminu určenou pro sukulenty. Na dno nasypte trochu keramzitu, jemných kamínků nebo starý rozbitý květináč. Rostlinu zalijte a poté zeminu nechte úplně proschnout. Pokud se stane, že byste strom peněž přelívali, jeho listy budou hnědnout a opadají. Také kořeny by mohly začít zahnívat, což by vedlo k úhynu celé rostliny. A po jaké době jej přesadit? Stačí jednou za tři až pět let. Následně nechte strom čtrnáct dnů na sluníčku.  

Zdroj: https://www.idnes.cz/hobby/domov/stastne-rostliny-prinesou-domovu-radost-stesti-i-bohatstvi.A200113_124447_hobby-domov_mce

https://www.ceskestavby.cz/clanky/jak-pestovat-tlustice-sukulenty-ktere-se-mohou-stat-i-bonsajemi-27735.html

Foto: Pixabay

Zahrada je únik, fyzická aktivita na čerstvém vzduchu, zdraví, zábava, radost a neodolatelný klid. Možná jste i vy takového názoru? Pokud ano, ráda se s vámi podělím o své zkušenosti z oblasti zahradničení. :)