Japonský strom peněz: přinese vám peníze i štěstí
Japonský strom peněz není náročný na pěstování. Jedná se o rostlinu s tlustými listy, známou latinsky jako Pachira aquatica čili pachira vodní. Podle východních legend přitahuje tato rostlina peníze. Vyžaduje místo s jasným světlem, ale ne přímým slunečním světlem. Nemá ráda průvan a vyžaduje pravidelnou zálivku (mezi zálivkami nechte vyschnout). Původem pochází z bažinatých oblastí střední a jižní Ameriky. U nás ji pěstujeme jako pokojovou rostlinu.
Strom peněz vyžaduje dostatek živin
Použijte zeminu, která je dobře propustná a má vysoký obsah živin. Počítejte s tím, že rostlinu bude třeba přesadit jednou za dva roky do o něco většího květináče s čerstvou zeminou. Je důležité zajistit rostlině dostatek světla, ale přímé sluníčko jí může spálit listy. Pokud listy jeví známky spálení, pak je slunce příliš jasné. Žluté listy naopak znamenají, že je světla málo. Pachira by měla stát na místě, kde nekolísá teplota (mimo průvan). Přesunujte ji jenom v případě nutnosti.
Foto: Pixabay
Pravidelná zálivka je důležitá
Zálivka by měla být pravidelná. Zajistěte květináč s drenážními otvory. Předtím, než rostlinu znovu zalijete, by asi 5 cm půdy shora mělo vyschnout. Jinak by mohli začít hnít kořeny. Vzhledem k tomu, že rostlina pochází původem z bažin, můžeme odvodit, že miluje vlhkost. Proto vám skvěle poroste ve světlé koupelně. Budete-li rostlinu pěstovat v jiné místnosti, je dobrý nápad postavit ji na podmisku naplněnou kameny a vodou tak, aby se vodní hladina nedotýkala dna květináče. Vlhkost vzduchu můžete zvýšit pravidelným rozprašováním vody do vzduchu.
Hnojivo pro japonský strom
Aby listy zůstaly stále zelené, bude zapotřebí přidávat čas od času nějaké hnojivo. Můžete použít to pro pokojové květiny. Vyberte to, které podáváte společně se zálivkou. Hnojíme jednou za týden v letních měsících, každý druhý týden na podzim a v zimě hnojení můžeme omezit na jednou za měsíc. Růst rostliny v zimních měsících totiž zpomaluje.
Strom nevyžaduje řez
Ve svém původním prostředí může japonský strom dorůst až několika metrů. V květináči se vám to zřejmě nepodaří. I když rostlina řez vyloženě nepotřebuje, je dobré čas od času odstranit odumřelé nebo nemocně vypadající větve. Také ty, které kazí vzhled vaší rostliny můžete odstranit. Nejlépe je prořezávat strom v zimě, kdy roste pomaleji. Spletený kmen vypadá atraktivně, můžete se o něho pokusit i sami. Po zapletení bude třeba ořezávat všechny boční výhonky. Pleteme výhonky, které jsou delší než 35 cm a měly bychom nechat dostatečně volný cop. Pokud by rostl zakřiveně, přivažte jej k opěrným tyčím.
Japonský strom lze množit
Odřežte asi 15 cm dlouhou část větve se dvěma a více listovými výhonky. Umístěte do nádoby s pískem, rašelinou či perlitem, které je nutné udržovat vlhké. Za několik týdnů rostlina zakoření a pak ji můžete přemístit do vlastní nádoby.
Zdroje info:
https://www.ireceptar.cz/zahrada/japonsky-strom-penez.html
https://miraclegro.com/en-us/indoor-gardening/how-to-grow-a-money-tree.html
Foto: Pixabay
Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!