Japonská růže: Eustoma se představuje
Termín Eustoma je u nás poměrně neznámý a spousta lidí vůbec neví, že se jedná o japonskou růži. V současné době se tato rostlina neobjevuje pouze na zahrádkách jako klasická vysoká růže, ale patrná je i Eustoma v květináči anebo v hrnku. My se v následujících řádcích zaměříme nejen na původ japonské růže, ale také na její popis a v neposlední řadě bude předmětem tohoto článku pěstování japonské růže. Není sice nijak náročné, ale svá specifika má.
Eustoma grandiflorum, nebo Lisianthus russelianu?
Hodně zajímavé jsou už jenom samotné názvy japonské růže. Nejužívanější je logicky Eustoma grandiflorum, zastaralým označením je Lisianthus russelianu. Jinak se ale setkáme se spoustou nejrůznějších označení, mezi která patří lisianthus, jícnovka, japonská růže anebo jen krátce eustoma. Co se týká zařazení této květiny, tak patří do čeledi hořcovitých. Výsev by měl proběhnout v létě a následující rok se dočkáte květů. Původ má Eustoma v Mexiku, Coloradu a dalších oblastech Severní Ameriky.
Hezká květinka
Z hlediska květenství připomínají tyto květy ibišek. Co se týká barevnosti, pak se hodně prosazuje především krémová, růžová, bílá anebo tmavě fialová. Listy jsou charakteristicky šedozelené. původní pouštní rostlinku dokázali vyšlechti právě Japonci, nicméně představena byla v roce 1835 v Utrechtu. Svůj původ má ale v již zmiňovaných zemích.
Zásady pěstování Eustomy
V první řadě je třeba mít kvalitní půdní podklad. Optimální je půda, která je velmi dobře propustná a nemá až tolik nízké pH prostředí. Jestliže jeho hodnota klesne pod 5, setkáme se s charakteristickým ne příliš příjemným žloutnutím listů. Optimální pH se pohybuje mezi 6 až 7. Eustoma potřebuje také dostatek světla, nicméně nikoli přebytek, abyste jí způsobili úpal. Přezimování rostlin by mělo proběhnout ve vlastním skleníku nebo místnosti s ne příliš vysokou teplotou. Přihnojení je optimální řešit směsmi s dusíkem a vápníkem. V mládí je vhodné Eustomu zaštipovat.
Náhledové foto: Pixabay
Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.