Jamajský, dlouhý nebo třeba kubebový pepř. Které koupit a které raději ne?
S druhy pepřů se v obchodech v poslední době doslova roztrhl pytel. Pojďme se podívat na některé nejznámější a něco si o nich povězme.
Kubebový pepř
Někdy také zvaný javánský není pravým pepřem, ale přece jen pochází alespoň z rodu pepřovníků Díky snadnému pěstování a nízké ceně dříve hodně nahrazoval černý pepř. Je méně výrazný, ale má hořký dozvuk. Jeho chuť je dřevitá, kafrovitá, proto se hodí zejména ke zvěřině a tmavému masu, ale také k výrazným sýrům.
Foto: Pixabay
Dlouhý pepř
U nás není příliš známý. Jeho původ je v Indii a v muslimských částech Afriky, kde jej používají v kombinaci s dalším kořením, jako je kardamom, hřebíček nebo muškátový oříšek. Plody rostou na keři z rodu pepřovníku, nejsou však kulaté, ale vypadají spíš jako jehnědy. Není příliš ostrý, zato má sladkou ovocnou chuť. V indické kuchyni ho potkáme v kari, čatní nebo jiných omáčkách.
Sečuánský pepř
Také není pravým pepřem, pochází z Číny, z provincie S´-čhuan, která mu dala název. Můžeme se ale setkat i se jmény fagara, čínský nebo japonský pepř. Plody jsou tobolky a pocházejí ze stromu zvaného žlutodřev peprný, čínského druhu jasanu. Používají se sušené, drcené. Obsahují velmi palčivou silici, ale nemají pepřovou ostrost, takže nevadí lidem citlivým na pepř. Jsou proto jeho alternativou. Ve větším množství je ale toto koření až otupující, proto si na něj dejte pozor. Hodí se na drůbež, ale v Číně se přidává i do zeleného čaje.
Cayenský/kayenský pepř
Toto koření koupíme jen mleté, kuličky nepotkáme a to z prostého důvodu, cayenský pepř žádné nemá, jsou to totiž rozemleté pálivé papričky. Omyl v názvu vznikl nejspíše špatným překladem z angličtiny, kde pepper znamená papriku i pepř. Toto koření je tradiční v mexické kuchyni, ale pod zavádějícím názvem se rozšířilo do celého světa. Má velmi palčivou chuť, na rozdíl od pepře však nedráždí žaludek a je možno ho proto používat v libovolném množství (co kdo snese).
Zdroj https://www.bydlimekvalitne.cz/abeceda-pepru-ruzovy-zeleny-bily-kdo-se-v-nich-ma-vyznat
https://www.coopclub.cz/zdravy_zivotni_styl/znate-vsechny-druhy-pepre/, https://fresh.iprima.cz/jak-na/tradicni-i-mene-zname-druhy-pepru-ktery-je-ten-nej, https://chillibag.cz/druhy-pepre/, https://www.koreni.cz/obchod/jednodruhove-koreni/nove-koreni-cele
Jamajský, dlouhý nebo třeba kubebový – to všechno jsou názvy pro druhy pepřů Náhledové foto: Pixabay
Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)