Jakými pravidly se řídit při uskladňování ovoce a zeleniny
Konečně nastala ta chvíle, kdy můžete začít sklízet! Tím ale dřina okolo zahrady bohužel ještě nekončí. Aby vaše úroda vydržela co nejdéle čerstvá, je potřeba ji skladovat na základě osvědčených pravidel. Díky správnému skladování si budete moci vlastní jablka užít klidně i po vánocích. Jak tedy zní tato základní pravidla a jaké podmínky by při skladování měly ovoce a zelenina mít?
Ještě než zcela dozrají
Základem úspěchu je ovoce sklidit ještě před tím, než zcela dozraje. Obyčejně se jablka sklízí na svátek svatého Václava, který je na konci září (28. září). Ovoce ukládáme do vyčištěného sklepa, jablka či hrušky dáváme v jedné vrstvě do lísek – ty pak můžeme stavět na sebe. Takto bude mezi jednotlivými lískami proudit dostatek vzduchu na to, aby se nevytvořila plíseň nebo jiné choroby, a přesto se mohou uvolňovat látky v ovoci, které jsou důležité pro proces zrání.
Sklep: Zdroj obrázku Pixabay.com
Podmínky pro skladování jablek a hrušek
Jablka i hrušky ukládáme stopkami nahoru. Protože optimální teplota skladování není pro všechny druhy ovoce a zeleniny stejná, nemůžeme ani všechnu úrodu skladovat na jednom místě. Jablka a hrušky mají rády teplotu 3 až 6 °C a není vhodné s nimi skladovat jiný druh – kazily by se rychleji.
Teplota skladování pro ostatní plodiny
Brambory mají rády o něco větší chládek než jablka a hrušky, ideální je pro ně teplota od 2 do 4 °C. nesvědčí jim ani vlhko a nutný je také přístup čerstvého vzduchu. Cibule a česnek mají radši větší teplo, optimálně kolem 10 °C. Pozor ale na světlo, to by způsobilo, že cibule začne klíčit. Kořenovou zeleninu (mrkev, petržel a celer) skladujeme v bednách vysypané pískem (nebo směsí písku a rašeliny). Nezapomínáme udržovat vlhkost písku.
A jak je to s vlhkostí?
Většina plodin si vystačí se vzdušnou vlhkostí kolem 80 %, výjimkou je cibule a česnek. Pokud máte vlhkost vzduchu menší, můžete si vypomoct například bednou s mechem – mech stačí čas od času navlhčit. Dalším trikem je rozvěšení navlhčených jutových pytlů ve sklepě, ty totiž také zvlhčí vzduch. Pokud by byl sklep příliš suchý, znamenalo by to, že plody by ztrácely vodu v nich obsaženou. Jablka by se začala scvrkávat, na kvalitě by utrpělo i ostatní ovoce a zelenina.
Větrejte
I když už je venku chladno, vyplatí se čas od času sklep vyvětrat. Vyberte si k tomu den, kdy není mráz. Kontrolujte uskladněné ovoce a to, které se zkazí, ihned odstraňte.
Sklep: Zdroj náhledového obrázku Pixabay.com
Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!