Jaký je na pěstování brambořík

Brambořík je oblíbenou pokojovou rostlinou zejména pro své krásné květy, které se rozvíjejí v zimě. Nové kultivary už ale nejsou sezónní květiny, kvetou po celý rok. Aby vám listy i květy doma nesplihly, zajistěte rostlině chlad a postupnou aklimatizaci v nových podmínkách. Přečtěte si, jak se starat o brambořík a jak jej pěstovat.

Brambořík

V dnešní době existuje kolem 20 druhů bramboříků. Nové odrůdy jsou více přizpůsobeny pro pěstování v bytech. Existují i miniaturní bramboříky, které dosahují výšky 15-20 cm. Lépe snášejí vyšší teploty než velkokvěté odrůdy. Brambořík dorůstá výšky 30-40 cm a starší odrůdy kvetou od října do února. Můžete si vybrat z bohaté škály barev od bílé, přes růžovou, lososovou, červenou až po purpurovou.

Jak pěstovat brambořík

Brambořík můžete umístit na jakémkoliv místě v bytě. Vyžaduje mnoho světla, ale vadí mu přímé slunce. V době kvetení je ideální teplota 12–16°C. Brambořík potřebuje univerzální směs zahradní zeminy s velkým obsahem rašeliníku a s přídavkem hlinité půdy. Rostlina potřebuje dostatek vláhy. Při zalévání se vyhýbejte smáčení květů, listů i hlízy. Smáčení listů podporuje vznik plísně šedé. Vodu vlévejte do misky pod květináčem. Nedostatek vody způsobí, že vám listy i květy začnou vadnout. Doporučuje se také postavit květináč na oblázcích umístěných v misce a polévaných vodou.

Brambořík po odkvětu

Odkvetlé květy a starší listy odtrhávejte, protože pokud byste je uřezávali, mohlo by se vám stát, že by zbytky listových řapíků shnily a rostlina by uhynula. Jakmile listy začnou žloutnout, omezte zalévání. Hlízu do května skladujte v chladné a temném místě. Následně ji vyneste na světlo, kde by se měly začít tvořit nové listy. Rostlinu přesaďte do čerstvé zeminy tak, že hlízu zasypte do poloviny a následně přihnojujte jednou za dva týdny směsí hnojiv s velkým obsahem draslíku. Teplota by měla být 8–10°C. Před rozkvětem (na zimu) ji přeneste do bytu. Brambořík se množí semeny, která klíčí za tmy, můžete jej množit také dělením hlíz. Při jeho pěstování si dejte pozor na plíseň šedou a napadení mšicemi.

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.