Jakou péči poskytnout jahodníku v březnu? Stačí trocha pozornosti a bohatá úroda jahod bude zajištěna
Kdo by neměl rád sladké jahody? Jsou plné vitamínů a mají široké využití. Můžeme z nich připravit sladkou šťávu či marmeládu, nicméně hodí se také do kynutých knedlíků či do buchty. Aby však jahodníky plodily sladké plody, kterých bude dostatek, je třeba jim nyní v březnu poskytnout péči. Jakou přesně?
Poskytněte jahodníkům péči
K základní péči o jahodníky patří odstranění suchých, zahnívajících a starých listů a stonků. Ponechat byste měli pouze několik nových a krásně zelených listů. Nebojte se, brzy je nahradí nové. Navíc díky tomu, že rostlinám poskytnete tuto malou péči, zajistíte jim ochranu před hnilobou, plísněmi a škůdci.
Dále pak přijde na řadu ploskořez, který zachová vrstvu zeminy, nenaruší půdu, ale sníží růst plevelu tím, že naruší jejich klíčení. Tento krok je důležitý udělat nyní, než se objeví rostliny, které budete muset složitě vytahovat ze země a riskovat, že poškodíte kořeny jahodníku. Taktéž prokypřete půdu kolem rostlin.
Jahodníky nezapomeňte pohnojit
Abyste rostlinkám jahodníku dodali sílu a živiny, je také třeba jim poskytnout hnojivo. Zde záleží na vás, jaké z nich preferujete. Každopádně můžete použít kompost, který jemně rozptýlíte kolem rostlin. Dále je také možné použít minerální hnojivo, které ale bude vhodné zapravit do půdy. U kupovaného hnojiva se řiďte množstvím uvedeným na obalu výrobce.
Zásadně hnojíme před květem. Než začnete s hnojením, nezapomeňte půdu kolem rostliny zvlažit. Taktéž je možné využít sílu granulovaného kravského hnoje, ale pozor na listy rostliny, kvůli hnojivu by se mohly popálit.
Netkaná textilie je velkým pomocníkem
Nyní je také čas položit netkanou textilii. Ta zajistí rostlinám lepší podmínky pro růst a vývoj. Navíc zakrytím poskytnete záhonu vyšší noční teploty, a to až o tři °C a denní až o 7 °C. Taktéž se voda nebude tolik odpařovat a sklizeň se urychlí minimálně o více jak týden. Navíc netkaná textilie zabrání styku ovoce s půdou, a tak ovoce či jiné plody zůstávají čisté a sníží se tak riziko houbového onemocnění. Někteří pěstitelé umísťují k jahodám také slámu. Ta sice tolik nebrání plevelu, ale za to jsou jahody krásné, čisté a nepomačkané. Slámu však přidávejte klidně až budou mít jahodníky květy.
Zdroj: https://abecedazahrady.dama.cz/clanek/netkane-textilie-a-jejich-vyuziti-pri-pestovani-rostlin, https://zahradkarskaporadna.cz/clanek-193912-pece-o-jahodnik-obecny-od-jara-do-zimy, https://www.ireceptar.cz/zahrada/jarni-pece-o-jahodnik-tri-kroky-k-bohate-urode.html
Náhledové foto: Pixabay
Zahrada je únik, fyzická aktivita na čerstvém vzduchu, zdraví, zábava, radost a neodolatelný klid. Možná jste i vy takového názoru? Pokud ano, ráda se s vámi podělím o své zkušenosti z oblasti zahradničení. :)