Jakou péči dopřát muškátům v březnu? Stačí pár kroků a v sezoně budou bohatě kvést
Máme tu krásné jaro, které nás těší vykukujícími slunečními paprsky probouzející přírodu. Překrásné období, kdy zahrádkářům a majitelům domů, bytů či chat začíná práce na zahradě či před domem a za domem. Nehledě na to, že začínáme pěstovat sazenice rajčat, paprik, ale také květiny a ostatní. Pokud máte ve sklepě či v garáži zazimované muškáty, už nyní jim můžete dopřát péči a připravit je na novou sezonu.
Kontrola zazimovaných muškátů
Kontrola muškátů bude po zimě zásadní. Někdy se totiž může přihodit, že odpočívající rostlinu napadnou škůdci či houbové onemocnění. Určitě se dívejte na substrát, zda neuvidíte bílou plíseň, ale také skvrny na listech, a to z vnější i vnitřní strany, nebo také pokroucené listy. Pokud si všimnete některých z výše uvedených příznaků, zasáhněte okamžitě.
Ze všeho nejdříve odstraňte postižené části, popřípadě odeberte plíseň z horní části substrátu a aplikujte přípravek na daný problém. Pokud žádné napadení rostliny neregistrujete, ořežte muškáty i tak. Poskytněte jim řez tak, aby rostlina tvořila pěkný, jednolitý tvar.
Kontrola zeminy u muškátů a další
Kdy jste muškáty naposledy zavlažili? Nyní je vhodný čas na zvýšení zálivky, ale pozor na přelití. Pokud je substrát u rostliny slehlý, těžký či má šedivou barvu, přesaďte ji. Zvolte výživnou zeminu s drenážní vrstvou pro dokonalý odtok přebytečné vody. Tento krok je důležitý, protože muškáty nesnesou přemokření. Přesazujte nejlépe do truhlíků. Již nyní také můžete začít muškáty přihnojovat, ale pozor – pokud je budete přesazovat, s hnojením začněte až za dva týdny.
Začátkem čtvrtého měsíce začněte přihnojovat každý týden. Hnojivo lze zvolit domácí organické, například z droždí (funguje opravdu skvěle), ale také můžete zajít do zahradnických potřeb a koupit hnojivo pro balkonové květiny. Také nezapomeňte muškáty umístit na slunné místo. Kdybyste je na světlo neumístili, táhly by se za světlem a lístky by byly světlé, nehezky zbarvené.
Dokonce tu také máme čas pro řízkování muškátů. I když vás může udivovat, jak takové nehezké rostliny po zimě množit, opak je pravdou – nyní je skvělý čas. Nejdříve však odstraňte škaredé a oschlé listy, suché či zahnívající stonky. Poté stačí, když odeberete jeden stonek, který má na sobě alespoň tři lístky umístěné v horní části. Poté řízek umístěte do kořenového stimulátoru a zapíchněte jej do propustného substrátu.
Zdroj: https://hobby.instory.cz/3146-nastal-idealni-cas-pripravit-muskaty-na-jaro-zachranit-muzete-i-zbidacene-kusy.html, https://zahradnickakucharka.cz/jarni-pece-o-prezimujici-muskaty/
Náhledové foto: Pixabay
Zahrada je únik, fyzická aktivita na čerstvém vzduchu, zdraví, zábava, radost a neodolatelný klid. Možná jste i vy takového názoru? Pokud ano, ráda se s vámi podělím o své zkušenosti z oblasti zahradničení. :)